Dijital Pazarlama

Google Etiket Yöneticisi (GTM)

Google Etiket Yöneticisi nedir?

Google etiket yöneticisi (GTM), pazarlamacıların web sitelerine veya uygulamalarına kolayca kod snippet’leri ekleyerek pazarlama verilerini dağıtmalarını ve izlemelerini sağlayan ücretsiz bir etiket yönetim platformudur. Pazarlamacıların web yöneticilerinin müdahalesi olmadan dönüşümleri, web sitesi analizlerini, yeniden hedeflemeyi ve daha fazlasını izlemelerini sağlar.

Google Etiket Yöneticisi (GTM) ve Google Analytics (GA) Birlikte Nasıl Çalışır?

Google etiket yöneticisi, Google Analytics’in yerini almak üzere oluşturulmamıştır. Bunun yerine, ikisi pazarlamacılara çeşitli analitiklerin izlenmesi için yönetilmesi kolay ve esnek bir sistem sunmak için uyumlu bir şekilde çalışıyor. Google etiket yöneticisi, kullanıcıların izleme kodunu seçilen sayfalara yerleştirmesine olanak tanır ve Google analytics, dönüşümler dahil olmak üzere çeşitli verileri izlemek için bu kodu kullanır. GTM, pazarlama profesyonellerine herhangi bir sabit kodlama yapmadan ölçüm etiketleri ekleme, düzenleme veya kaldırma özgürlüğü sağlayarak süreci daha basit ve daha hızlı hale getirecek bir web site etiket yönetimi platformudur.

Google Etiket Yöneticisi’ni kullanmanın temel avantajları

1- GTM, sabit kodlama etiketlerinin zorluğunu ortadan kaldırır

Google etiket yöneticisinden önce, bir etiketin her eklenmesi, düzenlenmesi veya kaldırılması gerektiğinde, web sitesinin kodunu sabitlemek için bir web geliştiricisinin dahil edilmesi gerekiyordu. Şimdi, çeşitli pazarlama ve analiz etiketleri içerebilen aynı kod snippet’i (GTM kapsayıcı kodu) web sitesinin tüm sayfalarına yerleştirilmiştir. Yeni etiketleri düzenlemek, kaldırmak veya eklemek için birkaç tıklama gerekir ve bunların tümü kullanıcı dostu bir GTM arayüzü üzerinden yapılabilir.

2- GTM, işletmelerin daha hızlı hareket etmesini sağlar

Web geliştiricilerine aşırı bağımlılık, sınırlı kaynakları olan birçok işletme için bir sorundur. İçinde yaşadığımız hızlı tempolu dijital dünyada hayati önem taşıyan büyüme ve denemeleri durdurur. Bir pazarlamacı, web geliştirme ekibinin iş akışını ve etiket dağıtması güncellemesi için haftalarca bekleyemez. Google etiket yöneticisi, işletmelerin değişen pazarlama koşullarına uyum sağlamasına ve bir denemeden diğerine çok daha hızlı ve ek bir maliyet ödemeden geçmesine yardımcı olan uygun maliyetli ve güvenilir bir çözümdür.

3- GTM, gelişmiş izlemeyi kolaylaştırır

Google etiket yöneticisi, kullanıcıların birkaç dakika içinde günler hatta haftalar süren aynı görevi gerçekleştirmesine olanak tanır. Kullanıcıların kısa bir sürede gelişmiş izleme uygulamasını sağlayan bir dizi yerleşik etiket ve işlevle birlikte gelir. Örneğin, kullanıcı sitedeki tüm “Gönder” düğmelerine etkinlik izleme kodu eklemek yerine, sitedeki tüm düğmelerdeki tıklamaları izlemek için belirli bir kural kümesiyle bir etiket oluşturmak üzere GTM’ye dönebilir. Ve bu durum oldukça basittir.

 4- GTM web sitesi hızını artırabilir

Google etiket yöneticisi etiketleri eşzamansız olarak dağıtılır, yani yavaş yüklenen bir etiket diğer etiketlerin tetiklenmesini engellemez.

5- GTM, etiket yönetiminizi aynı anda kontrol etmenizi sağlar

Sitenizde kullanılan tüm pazarlama ve analiz etiketlerini yönetmek için size tek bir yer vererek GTM, etiket yönetiminin verimliliğini önemli ölçüde artırır ve tekrarlamayı ortadan kaldırarak ve hata şansını azaltarak etiket ekleme, düzenleme ve kaldırma işlemini basitleştirir.

GTM Nasıl Kurulur?

Eğer Google Analytics (GA) kullanıyorsanız, oldukça hakim olabileceğiniz söyleyebilirim. Google Etiket Yöneticisi için başlangıç. Web sitenize kurmak için adım adım temel bir kılavuz aşağıda yer almaktadır.

1. Adım : Google Etiket Yöneticisi hesabı oluşturun

2. Adım : Kapsayıcı kodunu sitenizdeki her sayfaya ekleyin

3. Adım : İlk etiketinizi oluşturun (genellikle GA kod snippeti oluşturmakla başlanır)

4. Adım: Etiketin tetiklenip tetiklenmediğini görmek için Önizleme Modunu etkinleştirin

5. Adım: Ziyaretlerin kaydedildiğinden emin olmak için GA gerçek zamanlı raporuna gidin

6. Adım: Kapsayıcıyı yayınlayın

 Google Tag Manager Hakkında Temel Bilgiler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu