Dijital PazarlamaDijital Strateji
Trend

3, 2, 1, Call to Actions!

3, 2, 1, Kayıt!

Daha fazla e-posta abonesi, daha fazla başvuru ve daha fazla satış yani daha fazla dönüşüm istiyorsun! Doğru harekete geçirici mesaj olmadan onları alamazsınız. 3, 2, 1, CTA!

Reklam ve pazarlamayla ne başarmak isterseniz isteyin, zorlayıcı bir CTA olmadan bunu başaramazsınız.

Hemen hemen tüm kampanyalarınız ve içeriğiniz, harekete geçirmek için tasarlanmış ve iyi hazırlanmış bir harekete geçirme ifadesine sahip olmalıdır.

Kullandığımız eylem çağrıları, insanların aslında eylemde bulunup bulunmadığını ve kaç kişi olduğunu belirleyebilir.

Ama önce…

Call to Actions Nedir?

CTA olarak da bilinen “Call to Actions” (harekete geçirici mesaj), pazarlama dünyasında her zaman kullanıldığını gördüğünüz bir terimdir. 

Peki Call to ActionsNedir? Kullanıcıya tam olarak hangi eylemi yapacağını ve nasıl gerçekleştireceğini söylemek için kullanılan bir ifadedir. Bu, iki kelime (“Şimdi Satın Alın”) veya bir iki cümle kadar basit olabilir (“Pazarlama hakkında öğrenmeyi seviyor ve daha fazlasını öğrenmek mi istiyorsunuz? Şimdi abone olun, böylece bir fırsat yakalayın!”)

Ürününüzü veya şirketinizi reklam metni ve harika bir resim veya video ile tanıttınız – ancak daha fazlasını istiyorsunuz satış yapmanız veya okuyucunuzu harekete geçmeye ikna etmeniz gerekiyor.

Öyleyse ikna edici ve etkili bir eylem çağrısı nasıl oluşturursunuz?

Buna daha sonra gireceğim. Öncelikle, CTA’ların önemi hakkında konuşalım.

Neden Güçlü Bir Call to Actions Gerekli?

Reklamlarını, sosyal medyalarını, bloglarını ve e-posta kampanyalarını oluşturmak için tonlarca zaman, enerji ve para harcıyorsun, ardından etkisiz bir CTA bırakıyorsun. Ve beklenen sonuç başarısızlık!

Basit CTA’ya ihtiyacınız yok; insanları harekete geçmeye ikna edecek güçlü bir CTA’ya ihtiyacın var.

Bir eylem çağrısının iki ana amacı vardır: birine ne yapması gerektiğini söylemek ve bunu yapması için motivasyon sağlamak.

Pek çok insan, insanlara ne yapmaları gerektiğini söylemeyi hatırlar, ancak  bu denklemin neden kısmını unuturlar. Bu olmadan, yapmanız gereken dönüşüm oranı türlerini göremezsiniz. Önce nedeni bilmeli sonra motivasyonu sağlamalısınız!

Call to Actions Ne Kadar Uzun Olmalı?

Bir CTA bir cümleden uzun olabilir mi? Kesinlikle evet.

Sebebi bir CTA insanları harekete geçirmekten daha fazlasını yaparak onları bu hareketi sağlamaya motive etmeli. Basit cümleler ve sıradan CTA’lerle bunu maalesef yapamazsınız.

Ama tabi ki CTA’nız genel olarak kısa olmalıdır, ancak bunun göze batacak derecede kısa olması gerekmez. Mantıklı ve motive edici bir kısalık size fayda sağlayacaktır.

Akıllıca tasarlanıp yazılmış bir CTA kısalığı ve doğrudanlığı, önemli olana odaklanacak ve dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldıracaktır.

Bir CTA hazırlarken, önce bu Call to Actions konusunda kendinizi ikna etmeniz sonrasında bu ikna olduğunuz konuyu mantılı bir çerçeveye sığdırmanız gerekmektedir. Bunu yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu