Dijital PazarlamaDijital Strateji

Ad Network ve Ad Exchange: Farklılıklar ve Benzerlikler

Ad Network ve Ad Exchange büyük karşılaşmaya hazır mısın? Görüşünüze göre programmatic reklamcılık adımlarını atmışsın ve bazı şeyler kafanı karıştırmaya başlamış bu güzel bir haber çünkü öğrenmenin ilk adımını başarı ile geçmişsin. Tebrikler.

Ad Network ve Ad Exchange programmatic reklamcılığın iki önemli bileşenidir. Medya satın almadaki rollerinden dolayı sıklıkla birbirlerinin yerine kullanılırlar.

Programmatic reklamcılık ekosisteminin, Ad Network ve Ad Exchange bu iki terimin açıklaması size benzer gelebilir. Her ikisi de medya satıl alma sürecini kolaylaştıran bir araçtır. Amaçlarındaki benzerliğe rağmen Ad Network ve Ad Exchange reklam ekosisteminde farklı rollere sahiptir ve farklı işlevler görür.

Uyarı! : Markaların, reklam verenlerin, ajansların ve yayıncıların reklam envanteri alıp satması dışında. Ad Network ve Ad Exchange arasında hiçbir benzerlik yoktur!

Ad Network ve Ad Exchange Temel Bilgiler

Ad Network : Bir reklam ağı, yayıncılardan reklam envanteri toplayan ve bunu reklam verenlere satan bir toplayıcıdır. Bir nevi toptanı görevi görür diyebiliriz. Aracı görevi görür.

Ad Exchange : Reklam verenlerin ve yayıncıların doğrudan reklam envanteri alıp sattığı dijital bir pazar yeridir. Arada bir aracı yoktur. Aracı yoktur. Örnek vermek gerekirse çiftçi ürünün tüketiciye doğrudan satar.

90’ların sonlarında ve 2000’lerin başında dijital reklamcılık endüstrisi patlama yaşarken, yayıncıların ve reklamcıların reklam envanterlerinin alım satımını yönetmeleri son derece zor hale geldi. Reklam ağları, işlemleri kendileri aracılığıyla yönlendirerek bu kaosa düzen getirdi.

Medya satın alma sürecini basitleştiren reklam ağlarına rağmen, yayıncılar çoğu zaman daha düşük bir fiyata satmak zorunda oldukları satılmamış envanterle kaldı.

Ad Exchange’lerin ortaya çıkması, yayıncıların kalan envanterlerini reklam verenlere satmalarına izin veren bir platform ortaya çıkardı. Ajanslar ve reklam verenler ise artık gerçek zamanlı teklif verme (RTB) süreci ile geliştirilmiş hedefleme yetenekleriyle gösterim başına reklam satın alabiliyordu.

Ad Network Nasıl Çalışır

Reklam ağları, genellikle yayıncıların reklam envanterlerini toplayan ve düzenleyen, bunu reklamverenlere satan ve bir komisyon talep eden kuruluşlardır. Reklam ağları, reklam envanterlerini demografi, davranışsal özellikler veya bağlam gibi kriterlere göre ayırarak reklamverenlerin ayak işlerini yapar. Reklam envanterleri toplu olarak alınıp satılır.

Ad Exchange Nasıl Çalışır

Reklam ağları, genellikle yayıncıların reklam envanterlerini toplayan ve düzenleyen, bunu reklamverenlere satan ve bir komisyon talep eden kuruluşlardır. Reklam ağları, reklam envanterlerini demografi, davranışsal özellikler veya bağlam gibi kriterlere göre ayırarak reklamverenlerin ayak işlerini yapar. Reklam envanterleri toplu olarak alınıp satılır.

Ad Network ve Ad Exchange Arasındaki Fark

Reklam ağları ve reklam değişimleri arasındaki farkları açıklamak için verilen yaygın bir benzetme şu şekildedir:

Reklam Ağı: Reklam ağları, ihtiyacınıza göre doğru hisse senetlerini satın almanıza yardımcı olan borsadaki borsacılar gibidir.

Ad Exchange: Ad Exchange, borsanın kendisi gibidir ve açık bir piyasada hisse senedi alıp satmanıza olanak tanır.

KriterlerAd NetworkAd Exchange
Varlık türüBir şirketTeknolojik bir platform
Hedef KullanıcılarAjanslar, reklamverenler ve yayıncılarAjanslar, reklamverenler, DSP‘ler, SSP’ler ve yayıncılar
fiyatlandırmaMüzakerelere bağlı olduğu için değişmezVerilen tekliflere bağlı olarak dalgalanır
Kampanya OptimizasyonuDeğişiklikleri uygulamak zaman alırDeğişiklikler gerçek zamanlı olarak yansıtılır
EnvanterReklamverenlere premium envanter sunarPremium envanteri sattıktan sonra kalan envanteri sunar
şeffaflıkReklamverenler, reklamlarının nerede görüneceğini bilmiyor Yayıncılar alıcıdan habersizHer iki taraf da işlemin farkında
Anahtar oyuncularGoogle AdSense, Yahoo! Ad Network, Bing Ads, CriteoDoubleClick, Microsoft Advertising Exchange, OpenX, AppNexus
AvantajlarYayıncılar, fiyatı belirledikleri için envanteri premium bir fiyata satabilirReklam verenler, teklif verme sürecine katılarak fiyatı belirler
ZorluklarYayıncılar taban fiyatı belirlediğinden, reklamverenlerin pazarlık sırasında çok az söz hakkı vardırYayıncılar envanterleri için premium değer elde edemeyebilir
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu