Dijital PazarlamaDijital Strateji
Trend

Stratejik Dijital Pazarlama Hataları

Güçlü bir dijital pazarlama kampanyası sizi doğru müşterilerle buluşturacak, insanların şirketiniz hakkında konuşmasını sağlayacak, ürününüzü veya hizmetinizi medyaya tanıtacak ve işinizi finansal başarı için güçlendirecektir. 

Dijital Pazarlama hataları, gelir kaybı ve diğer giderler açısından işletmenize oldukça pahalıya mal olabilir. Bazı durumlarda, pazarlama hataları bir halkla ilişkiler sorununa bile neden olabilir.

Korkmayın! Çoğu pazarlama hatası dikkatli bir planlama ile önlenebilir. 

Araştırma ve Test Eksikliği

Araştırma ve testi atlamak, şirketlerin yaptığı en yaygın pazarlama hatalarından biridir.

Pazar araştırması ve testleri, tek bir kampanya başlatmadan önce ürünlerinizin ve promosyonlarınızın nasıl performans göstereceğini tahmin ederek zamandan ve paradan tasarruf sağlar. Halkın pazarlama kampanyalarınıza nasıl tepki vereceğine dair bir anlık görüntü verirler, bu da siz onları uygulamaya koyma masrafına girmeden önce etkisiz veya popüler olmayan fikirleri işaretlemenize yardımcı olabilir.

Tüketicilerin pazarlama çabalarınıza nasıl tepki vereceğini anlamak için durum tespiti yapın. Birden çok teklif, fiyat, paket ve promosyon geliştirin, ardından potansiyel müşterilerin her birine nasıl tepki verdiğini görün. 

Uygunsuz Hedefleme ve Konumlandırma

Marka konumlandırma, şirketiniz için bir alan yaratmanın ve rekabette öne çıkmanın önemli bir parçasıdır. Stratejik  pazar konumlandırması ivme yaratır, bu da yeni bir ürün veya hizmeti her pazarladığınızda, önceki ürün üzerine inşa ettiğiniz anlamına gelir. 

Ancak birçok şirket, genel markalarının nasıl algılandığını düşünmeden tekil ürünleri pazarlamaktadır. Daha sonra zaman, para ve çaba gerektiren her pazarlama kampanyasına baştan başlamak zorundadırlar.

Müşterilerin sizi rakiplerinizle nasıl karşılaştırdığını etkilemek için konumlandırma stratejileri kullanarak bu yaygın pazarlama hatasından kaçının. 

Pazarladığınız her ürün veya hizmet, genel odak noktanız ve konumunuzla ilgili olmalıdır. Bu, sektörünüzde size özel bir niş yaratarak sadık bir müşteri tabanı geliştirmenize olanak tanır.

Özgün Bir Teklifi Sahip Olmadan Pazarlama

USP’niz, (unique selling proposition) : sizi rekabetten ayıran tek ifade. Ürününüzün faydalarının, başka hiçbir ürünün yapamayacağı şekilde tüketicilerin ihtiyaçlarını nasıl doğrudan karşıladığını gösterir. 

Kimsenin çözemediği bir sorunu mu çözüyorsunuz? Düşük fiyata lüks kalite mi yaratıyorsunuz? Belirli bir yaşam tarzı mı satıyorsunuz? Materyalleri veya kaynakları yeni ve arzu edilen bir şekilde kullanıyor musunuz? 

Müşterilerin dikkatlerini çeken çok sayıda pazarlama mesajı var. Onlara bir USP sunmazsanız, işletmenizin gürültü içinde kaybolması muhtemeldir.

USP’nizi her pazarlama kararının temeli haline getirerek bu pazarlama hatasını önleyin. Bu, müşterilerin neden işletmenize ihtiyaç duyduklarını ve sizi rakiplerinizden ayıranın ne olduğunu anlamalarına yardımcı olacaktır.

Sadık Müşterileri Kaybetmek

Yalnızca yeni müşteriler çekmeye odaklanmak ve tekrar eden işlerin yarattığı geliri kaçırmak, yaygın bir pazarlama hatasıdır.

Yeni müşteri kazanımı önemlidir, ancak geri dönen müşterilere pazarlama yapmak kadar karlı değildir. Ortalama olarak, yeni bir müşteriye satış yapmak, mevcut bir müşteriye satış yapmaktan beş kat daha pahalıdır. 

Tekrar eden bir müşteri, satın almadan önce üstesinden gelmesi gereken daha az engele sahiptir, çünkü zaten işletmenize bir kez güvenmişlerdir. Ve bir müşteri sizden ne kadar çok şey satın alırsa, satın almaya devam etme olasılığı o kadar artar.

Pazarlama stratejileriniz yalnızca yeni müşterilere yönelikse, pazarınızın önemli bir bölümünü kaçırıyorsunuz demektir. Yenilerini edinmek için yaptığınız kadar çok kaynağı tekrar alıcıları yakalamaya ayırarak bu pazarlama hatasından kaçının.  

Potansiyel Müşterilerin İhtiyaçlarına Odaklanamama

Müşterilerinizi ve çözmek istedikleri sorunları ne kadar iyi biliyorsunuz? Şaşırtıcı bir şekilde çok az sayıda işletme, müşterilerinin tam olarak neye ihtiyaç duyduğunu  ve ne istediğini anlamak için zaman ayırır .

Bu yaygın hatadan kaçınmanın sırrı basittir, ancak kolay değildir: Karşılayabileceğiniz bir ihtiyaç bulun ve ardından bu ihtiyacı herkesten daha iyi karşılayın.

Bu ihtiyaçları anlamak için biraz araştırma ve test yapmanız gerekecek. Müşterilerin gerçekten ne istediğini öğrendikten sonra, markanızı genel pazarda konumlandıracak karlı bir USP oluşturabilirsiniz. Ve müşterilerinizin neye ihtiyacı olduğu ve neyi istediği konusunda güçlü bir anlayışla, tekrar gözleri üzerinize çekmekte sorun yaşamayacaksınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu