Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama teknolojinin gelişimi ve markaların sosyalleşmesi ile değer kazanmış bir pazarlama şeklidir. Geleneksel pazarlamanın kitlesel olarak sınıflandıramama, ölçümleme yapamama ve sonuç odaklı ilerleme gibi problemlere çözüm sunmaktadır. Bu nedenle geleneksel pazarlamanın zaman içerisinde yerini alacak ve hatta yerini alamaya başlamıştır. Gelelim şimdi bu dijital pazarlama teorik olarak ne demek.

 1. Dijital Pazarlama Nedir
 2. Dijital Pazarlama Uzmanı ne iş yapar?
 3. Dijital Pazarlama Okulu
 4. Dijital Pazarlama Eğitimleri nasıl alınır?
  1. Dijital Pazarlamada Kariyer
 5. Dijital Pazarlama Ajansı
 6. Dijital Pazarlama Ajansı ve Pazarlama Ajansı Farkları
 7. Bir Dijital Pazarlama Ajansının Yapması Gerekenler
 8. Bir şirket için dijital pazarlama neden önemlidir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, bir elektronik cihaz veya internet kullanan tüm pazarlama çabalarını kapsar. İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve diğer web siteleri gibi dijital kanallardan yararlanır. Dijital reklamcılıkta olarak da bilinene Dijital Pazarlama bir marka için yatırım niteliği taşımaktadır.

Dijital pazarlama Web 4.0 gelişiminin ve teknolojinin evrimleşmesi ile ortaya çıkan bir pazarlama şeklidir.
Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamanın akıllarda soru işareti bıraktığı ve yeteri kadar verimli olmadığı durumlardan doğmuştur. Teknolojinin gelişimi ile yükselmiş ve kendi benliğini kazanmıştır.

Dijital Pazarlama Uzmanı ne iş yapar?

Geleneksel reklamcılık artık eskisi kadar etkili değil. Şirketler artık tüketicilere anlamlı içerik sağlamalı ve çevrimiçi ortamda hızlı ve kolay bir şekilde bulunmalarına izin vermelidir. Dijital pazarlama uzmanı, bir hedef pazarı belirlemek, marka imajı oluşturmak ve internet ve dijital teknolojiler için bir pazarlama kampanyası oluşturmak ve sürdürmek için bir şirketin pazarlama ekibiyle birlikte çalışan kişidir.

Pazarlama uzmanları, arama motoru optimizasyonu (SEO), ücretli arama (PPC), görüntülü medya, sosyal medya ve alışveriş beslemeleri gibi belirli alanlarda uzmanlaşmayı seçebilirler. Ek olarak, daha genel bir dijital pazarlama uzmanlığına sahip olabilirler ve yine de bir dijital pazarlama uzmanı olarak anılabilirler.

Dijital pazarlama uzmanları, bir pazarlamacıya göre çok farklı teknik ve teorik özellikler barındırmaktadır.
Bir dijital pazarlama uzmanı, internet tarayıcının çalışma prensiplerini bilmeli. Sosyal medya kitleleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmalı. Website kodlarına hakim olmalı. Teknoloji ile bir çok insan çok ama çok iyi olmalıdır.

Dijital Pazarlama Okulu

Dijital Pazarlama okulu aramadan önce dijital pazarlamayı nasıl öğreneceğinizi tamamıyla bilmeniz gerekmektedir. Dijital pazarlama öğrenmek için okula gerekli değildir. İnternetin bu kadar yaygın kullanıldığı bir dünyada okul evinizdeki bilgisayardan daha uzak değildir. Her şeyden önce dijital pazarlama okulunu aramaktan daha çok kendinizi dijital pazarlama eğitimlerini aramalısınız.

Dijital Pazarlama okulu size bir şey kazandırabilir ama kazandığınız şeye verdiğiniz zaman ile ölçmelisiniz, eğitimleri online olarak alırsanız size daha fazla zaman ve motivasyon kalacaktır.

Dijital pazarlama okulu
Dijital pazarlama okulu fiziksel olarak bir okul olmaktan çıkmıştır. Dijital pazarlama okulları bazen bir cep telefonu bazense bir bilgisayar olabilir.

Dijital Pazarlama Eğitimleri nasıl alınır?

Tamamen güncel, gerçek zamanlı projeler içeren, dijital pazarlamanın 360 derecelik bir görünümünü sağlayan en iyi dijital pazarlama eğitimleri nasıl alınır merak mı ediyorsunuz?

Dijital pazarlamadan daha hızlı değişen tek bir endüstriyi veya disiplini adlandırmayı deneyin.

Hızla değişen sadece teknoloji ve etkileşim hızı değildir. Aynı zamanda pazarlamacıların eğrinin önünde kalmak için yeni taktikler denemesinin yolu da budur.

Akıllı pazarlamacılar, potansiyel müşterileri daha iyi hedeflemek için yeni SEO stratejileri kullanır.

Mesajlarını metriklere göre değiştirirler. Varlıklarını optimize etmek ve mesajlarının her izleyici için mükemmel şekilde uygun olmasını sağlamak için sosyal medyada ince bir çizgide yürürler.

Başka bir deyişle, hızlı ve ustaca hareket ederler ve geride kalmadıkları için asla uzun süre yerinde kalamazlar.

Bu nedenle, dijital pazarlama alanında becerilerinizi sürekli olarak keskin tutmak ve bulabileceğiniz her yenilikten yararlanmak çok önemlidir.

Çevrimiçi yayınlarda, bloglarda ve web sitelerinde yankılanan çok fazla gürültü nedeniyle, sizi diğerlerinden ayırabilecek en iyi dijital pazarlama uygulamalarını öğrenmek için güvenilir bir yere ihtiyacınız var.

Profesyonel eğitim kuruluşları tarafından özel olarak hazırlanmış dijital pazarlama kursları aracılığıyla sunulan çevrimiçi eğitim ve sertifika  , pazarlama profesyonelleri için bir cankurtaran olabilir.

İşgücünde etkili olduğu kanıtlanmış, bunları yaşayan ve nefes alan uzmanlar tarafından öğretilen beceriler verirler.

En son araçlar ve tekniklerle güncel kalırsınız ve uzmanlar ve meslektaşlarla işbirliği ve etkileşimden yararlanırsınız.

Dijital pazarlama eğitimi
Dijital pazarlama eğitimi seçerken mutlaka içeriğin güncelliğini kontrol edin. Dijital pazarlama eğitimleri için Google ve Facebook eğitimlerini mutlaka alınız.

Neden Dijital Pazarlamada Kariyer Seçmelisiniz?

İnce ayarlanmış becerilere sahip dijital pazarlamacılar için muazzam ve hala büyüyen bir talep var. İşler akla gelebilecek neredeyse her sektörde mevcuttur.

Çoğu durumda, düşük bir giriş maliyetiyle alana girebilirsiniz (yani, sınırlı ön koşul bilgisi ve deneyimi ile).

Harika para kazanıyorlar. Dijital pazarlama için ortalama maaşlar Indeed.com’da 73.000 ila 114.000 ABD Doları arasında değişmektedir ve aşağıdakiler için geniş iş fırsatları vardır:

 • Dijital pazarlama yöneticileri.
 • SEO yöneticileri.
 • SEM / PPC uzmanları.
 • Sosyal medya yöneticileri.
 • Bağlı kuruluş pazarlama liderleri.
 • İçerik pazarlamacıları.
 • Ve daha fazlası.

Dijital trendlere ve tekniklere tutkusu olan ve kariyerlerini bir sonraki seviyeye taşımak isteyen profesyoneller için belirlediğimiz 2020 yılı için en iyi dijital pazarlama kurslarından beşine hızlı bir giriş.

Bu listede, her kursun hedeflerini ve öğrenme yolunu, kursların nasıl verildiğini, maliyetlerini ve her birini diğerlerinden neyin ayırdığını (artılar ve eksiler) vurgulayacağız.

Dijital pazarlamada kariyer, geleceğin en gözde meslekleri arasında olduğundan dolayı çok olasıdır.
Dijital pazarlamada kariyer düşünenler bilmelidir ki bu sektör kendinizi güncellemeniz gereken bir sektördür.

Dijital Pazarlama Ajansı nedir?

Bir dijital pazarlama ajansı, genellikle dijital dünyadaki sonuçlara dayalı pazarlamaya odaklandıkları için geleneksel pazarlama ajansınızdan farklıdır. Ölçülebilir pazarlama ve yatırım getirisi oyunun adıdır.

Meşru bir dijital pazarlama ajansı, “püskürt ve dua et” pazarlaması yapmaz. Radyo veya TV spotları ve dergi reklamları geride kaldı. Onların yerine ölçülebilir sonuçlar sunmak için sıfırdan birlikte çalışan bir strateji uzmanları , dijital pazarlama danışmanları , reklamcılar ve geliştiriciler ekibi geliyor . Dijital pazarlama ajansı, bir marka geliştirme ve potansiyel müşteri yaratma motorudur.

Dijital pazarlama ajansı dijital pazarlama için bazı durumlarda gerekli olabilir.
Dijital pazarlama ajansları için gerekli olan bazı koşulları ve raporları çalıştıkları firmalara daima sunmalıdır.

Dijital Pazarlama Ajansı ve Pazarlama Ajansı Farkları

Pazarlama ajansları, genellikle geleneksel ya da sadece yaratıcı girişimleri zorlayarak, pazarlama hattının her iki tarafında hala dans ediyor. Şirketler güzel bir web sitesi ister, ancak aynı zamanda ziyaretçileri olası satışlar veya satın almalar gibi sonuç odaklı sonuçlara dönüştüren bir web sitesine ihtiyaçları vardır. Ne yazık ki, birçok pazarlama ajansı, her ikisini de sağlayacak bilgi birikimine veya dahili beceriye sahip değil.

Bir Dijital Pazarlama Ajansının Yapması Gerekenler

Artık dijital pazarlama ajanslarını süper kahramanlardan oluşan ekipler gibi yaptığıma göre, muhtemelen tipik olarak ne yaptıklarını merak ediyorsunuzdur. Dijital ajansların odaklandığı ilk üç alanı gözden geçirelim.

Bir şirket için dijital pazarlama neden önemlidir?

Bu aşamada dijital pazarlama, işletmeniz ve marka bilinirliğiniz için hayati önem taşır. Her markanın bir web sitesi varmış gibi görünüyor. Ve yoksa, en azından bir sosyal medya varlıkları veya dijital reklam stratejileri var. Dijital içerik ve pazarlama o kadar yaygın ki tüketiciler artık markaları öğrenmenin bir yolu olarak bunu bekliyor ve güveniyor.

Uzun lafın kısası, bir işletme sahibi olarak rekabet edebilmek için dijital pazarlamanın bazı yönlerini kucaklamanız gerekecek.

Dijital pazarlamanın onunla ilişkili pek çok seçeneği ve stratejisi olduğu için, yaratıcı olabilir ve bir bütçeyle çeşitli pazarlama taktikleri deneyebilirsiniz. Dijital pazarlama ile, kampanyalarınızın başarısını ve YG’sini, bir ilan panosu veya basılı reklam gibi geleneksel bir promosyon içeriğinden daha fazla izlemek için analiz panoları gibi araçları da kullanabilirsiniz.

Başa dön tuşu