Dijital Pazarlama
Trend

Facebook ve Instagram Alışveriş Özelliği

Bildiğiniz üzere Facebook ve Instagram kendini yavaş yavaş e-ticaret altyapısına dahil etmeye çalışmaktadır. Hızla büyüyen teknolojik çağ e-ticarete olan ilgiyi de çok fazla artırmakta bu durumu ticaretin yeni bir yüzü olarak adlandırabiliriz.

Şimdi gelelim bu Instagram ve Facebook için alışveriş özelliği neleri kapsıyor? Ne gibi güncellemeler almış birlikte bakalım.

Instagram Alışveriş Özelliği Ayarları

Instagram alışveriş özelliği maalesef tüm ülkelerde aktif değildir ama kısa zamanda bütün ülkelerde aktif olacağını biliyoruz.

Merak edenler için hangi ülkeler de aktif olduğunu aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Uygunluk Koşullarını Sağlayan Tüm İşletmelerYönetim Hizmeti Alan Müşteriler
KUZEY AMERİKAAmerika Birleşik Devletleri, Kanada
LATİN AMERİKABrezilya, Arjantin, Meksika, Peru, Uruguay, Paraguay, Ekvador, Panama, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, Belize, Bolivya, Kosta Rika, Fransız Guyanası, Guatemala, Guyana, Martinik, SurinamŞili, Kolombiya, Guadeloupe
AVRUPA, ORTA DOĞU ve AFRİKABirleşik Krallık, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İsveç, Hollanda, İsviçre, İrlanda, Belçika, Avusturya, Malta, Portekiz, Polonya, Yunanistan, Kıbrıs, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Norveç, Macaristan, Bulgaristan, Hırvatistan, Finlandiya, Letonya, Litvanya, Slovenya, Lüksemburg, Güney Afrika, Reunion, Mayotte, Fas, Estonya, SlovakyaMısır, İsrail, Türkiye, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Suudi Arabistan
ASYA PASİFİK
Avustralya, Yeni Zelanda, Kore, Japonya, SingapurHong Kong, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Tayvan, Tayland, Malezya

Instagram’da Alışveriş Özelliğinin Ayarlanması İçin Gerekenler

Instagram’da Alışveriş özelliğini kullanmak için Instagram hesabınızın ve işletmenizin şu koşulları karşılaması gerekmektedir:

 • Insatagram’ın İşyeri sözleşmesine ve ticaret ilkelerine uymanız gerekli.
 • Bir Instagram işletme hesabına sahip olmanız gerekli. Ve Instagram hesabınızın bir işletme hesabına geçmiş olması gerekir.
 • Bağlı bir Facebook Sayfasına sahip olmalısınız. Instagram işletme profilinizin bir Facebook Sayfasına bağlı olması gerekir. Satın Alma Mesajı ödeme seçeneği bulunan Facebook Sayfalarının, Instagram’da Alışveriş özelliğini kullanmadan önce bu seçeneği kaldırmalı ve başka bir ödeme seçeneğine sahip yeni bir Mağaza oluşturmalısınız.
 • Öncelikli olarak fiziksel ürünler satmaya elverişli. Instagram hesabınızın öncelikli olarak fiziksel ürünler satan bir işletmeye ait olması gerekmektedir.
 • İşletme hesabınızı bir Facebook kataloğuna bağlamış olmak. İşletme hesabınızı bir Facebook kataloğuna bağlamanız gerekiyor. İşletme profilinizi Facebook’ta Katalog Yöneticisi veya Business Manager’dan ya da Shopify veya BigCommerce platformları üzerinden oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.

Yukarıdaki koşulları karşılamanızın ardından hesabınızı incelemeye gönderebilirsiniz. Profilinizin ayarlarına gidin, İşletme‘ye ve Instagram’da Alışveriş‘e dokunun. Her şeyin doğru olduğundan emin olmak ve hesabınızı incelemeye göndermek için adımları izleyin. Bu işlem genellikle birkaç gün sürer ancak bazı durumlarda daha uzun sürebilir. Onay aldıktan sonra Instagram bildirim alacaksınız. Yukarıdaki koşulları sağlamadan talep göndermenizi önermiyorum.

Instagram Uygulamasından Instagram Alışveriş özelliğini etkinleştirme

 1. Profilinize gidin ve  simgesine geçiş yapınız
 2. Ayarlar‘a giriniz
 3. İşletme‘ye giriniz
 4. Alışveriş‘e dokunun. Not: Alışveriş‘e dokunma seçeneği sadece Instagram’da Alışveriş özelliği için onaylanmış hesaplar tarafından kullanılabilir.
 5. Devam‘a basınız
 6. Profesyonel hesabınıza bağlayacağınız bir ürün kataloğu seçiniz.
 7. Bitti‘ye dokunun.
 8. İşleminiz tamamlandı.

Alışveriş seçeneğini görmüyorsanız hesabınız büyük olasılıkla değerlendirme aşamasındadır veya Instagram’da Alışveriş için onaylanmamıştır. Değerlendirme süreci birkaç gün sürebilir ancak bazen hesabı daha ayrıntılı incelememiz gereken durumlarda bu süre uzayabilir.

Facebook ve Instagram Mağazalarında Destek

Bir Facebook Mağazasını görüntüleme ekran görüntüleri

Tıpkı fiziksel bir mağazadayken ve birinden yardım istemeniz gerektiğinde olduğu gibi, Facebook Mağazalarda soru sormak, destek almak, teslimatları izlemek ve daha fazlası için WhatsApp, Messenger veya Instagram Direct aracılığıyla bir işletmeye mesaj gönderebileceksiniz. Ve gelecekte, bir işletme mağazasını görüntüleyebilir ve doğrudan WhatsApp, Messenger veya Instagram Direct‘teki sohbetin içinden alışveriş yapabilirsiniz. 

Messaging a business'in Instagram Direct'in ekran görüntüleri

Instagram Mağazası: Ürünleri ve Markaları Keşfet

Instagram Shop'in ekran görüntüleri

Bu yaz ABD’den başlayacak olan Instagram Explore’de ürünleri keşfetmemizi ve satın almamızın yeni bir yolu olan Instagram Shop’un tanıtımı yapılacak.

Canlı Alışveriş Özellikleri

Gerçek zamanlı olarak ürün satın almayı kolaylaştırmayı düşünen Intagram. Yakında, satıcılar, markalar ve içerik oluşturucular, Facebook Mağazası’ndan veya kataloğundan ürünleri yayınlanmadan önce etiketleyebilecek ve bu ürünler videonun alt kısmında gösterilecek, böylece insanlar daha fazla bilgi edinmek ve satın almak için kolayca ulaşabilecek. Bunu Facebook ve Instagram’daki işletmelerle test etmeye başlayan Instagram ve önümüzdeki aylarda daha geniş kapsamlı olarak kullanıma sunacağını açıklıyor.

Facebook'ta Canlı Alışveriş Ekran Görüntüsü

İşletme Ödüllerini Facebook Hesabınıza Bağlama

Yerel kafeteryaların puan programı gibi işletme ölçülerini değerlerini Facebook hesabına bağlamamızı sağlayarak işletmelere ödül kazanmayı kolaylaştırmanın yollarını test ettiklerini söyleyen Instagram bu konuda güncellemeler yapacağını kesin olarak belirtiyor. Puanlarımızı ve ödüllerimizi kolayca görebilir ve takip edilebilir olacağını da belirtiyor. Ve küçük işletmelerin Facebook Mağazaları üzerinde bir sadakat programı oluşturmasına, yönetmesine ve yansıtmasına yardımcı olacak yolları araştırıp bu konuda da ek avantajlar sunacağını belirtiyor.

Facebook'ta bağlı bağlılık programlarının ekran görüntüleri

Her Platforma Uygun Destek

Küçük işletmelere ihtiyaç duydukları desteği vermek için Shopify, BigCommerce, WooCommerce, ChannelAdvisor, CedCommerce, Cafe24, Tienda Nube ve Feedonomics gibi ortaklarla anlaşmalar sağlayacağını dile getiren Facebook. Bu kuruluşlar, girişimcilerin işlerini kurup işletmelerine ve çevrimiçi hareket etmelerine yardımcı olacak güçlü araçlar sunacağını da belirtiyor. Küçük işletmelerin Facebook Mağazalarını oluşturmalarına ve büyütmelerine ayrıca diğer ticaret araçlarının kullanmalarına ekstra yardımcı olacağını bu konuda güncellemelerin sağlanacağına garanti ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu