Dijital Pazarlama
Trend

Reklam Performansınızı İyileştirecek Google Ads Komut Dosyaları

Yüksek kaliteli bir puan elde etmek için reklamlarınızı sürekli olarak optimize etmeniz gerektiği bir sır değil. Ancak, çoğu insanın size söylemediği şey, orada hayatınızı çok daha kolay hale getirecek yüzlerce ücretsiz ve yararlı senaryo olduğu.

Google Ads komut dosyaları olarak bilinen bu komut dosyaları, reklamlarınıza, normalde bunları manuel olarak yapmanızı gerektirecek çeşitli şeyler yapar. Bu komut dosyalarını kullanarak, sıkıcı şeyleri yapmaya daha az, size sonuç verecek değişikliklere daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Ancak en iyi Google Ads komut dosyalarından bazılarına göz atmadan önce, bunlar tam olarak nedir ve nasıl çalışırlar bunları bilmeniz gerekmektedir.

Google Ads Komut Dosyaları Nedir?

Daha önce Google Ads komut dosyalarıyla ilgilenmemiş olanlar için bu komut dosyaları kafa karıştırıcı ve bazen korkutucu gelebilir. Ancak emin olun, bu komut dosyaları doğru kullanırsanız reklamlarınıza zarar vermeyeceklerdir, aslında kampanyalarınızı iyileştirecek ve size zaman kazandıracaklardır.

Temel düzeyde, komut dosyaları yalnızca Google Ads’e kolayca yapıştırılabilen ve çeşitli yararlı şeyler yapabilen kodlardır.

Bu, tıklama oranları düşük reklamları duraklatmaktan, ucuz dönüşüm anahtar kelimelerinin tekliflerini artırmaya kadar her şey olabilir.

Herkes bir Google Ads komut dosyası oluşturabilir; sadece biraz programlama bilgisine ve senaryonun ne yapmasını istediğinize dair bir fikre ihtiyacınız var. Bu nedenle, her zaman yenileri yapılan ve çevrimiçi olarak kullanılabilen yüzlerce ücretsiz Google Ads komut dosyası vardır.

Muhtemelen, otomatik olmasını istediğiniz bir göreviniz varsa, o zaman birisi muhtemelen onun için bir komut dosyası oluşturmuştur.

Artık bir Google Ads komut dosyasının ne yaptığını, neye benzediğini ve nasıl oluşturulduğunu anlıyorsunuz değil mi?

Google Ads Komut Dosyası Örnekleri

Daha önce bir Google Ads komut dosyası görmediyseniz endişelenmeyin, kulağa geldikleri kadar korkutucu değillerdir.

Bu komut dosyalarının nasıl çalıştığını anlamak için, hemen şimdi Google Ads hesabınıza yapıştırabileceğiniz bir komut dosyası örneği verilmiştir.

function main() {
  var THE_VALUE_OF_ONE_CONVERSION = 10;
  var DECREASE_BIDS_BY_PERCENTAGE = .5;
  var kw_iter = AdWordsApp.keywords()
    .withCondition("Status = ENABLED")
    .get();
  while (kw_iter.hasNext()) {
    var kw = kw_iter.next();
    var kw_stats = kw.getStatsFor("LAST_30_DAYS");
    var cost = kw_stats.getCost();
    var conversions = kw_stats.getConversions();
    if (conversions == 0) {
      if (THE_VALUE_OF_ONE_CONVERSION * 5 > cost) {
        kw.pause();
      } else if (THE_VALUE_OF_ONE_CONVERSION * 2 > cost) {
        kw.setMaxCpc(kw.getMaxCpc() * (1 - DECREASE_BIDS_BY_PERCENTAGE));
      }
    } else {
      //bu anahtar kelimeyle ilgili dönüşüm yok
      continue;
    }
  }
}

Herhangi bir programlama deneyiminiz yoksa, bu muhtemelen oldukça kafa karıştırıcı görünebilir, ancak endişelenmeyin. Her satırın ne yaptığını anlamanıza gerek yok. Bu komut dosyası, gerçekte düşük performans gösteren anahtar kelimeleri, bu durumda bir dönüşümün değeri olan belirli ölçütlere göre duraklatır. 5 ile çarpılan bir dönüşümün değeri maliyetten büyükse, reklam duraklatılır.

Artık bir Google Ads komut dosyasının neye benzediğine dair iyi bir fikriniz var, sizinle kullanabileceğiniz ve işinize çok yaracak komut dosyalarını paylaşacağım.

Reklam Yönetimi Komut Dosyaları

1. Frederick Vallaeys’in Düşük Performanslı Reklamlarını Kaldırın

Kampanyalarınızı optimize ederken, en iyi performans gösteren reklamlara sahip olduğunuzdan emin olmak, PPC bütçenizi en üst düzeye çıkarmak için çok önemlidir. Bu komut dosyası, hesabınızda yalnızca en iyi performans gösteren reklam varyasyonlarının çalıştığından emin olmanıza yardımcı olur ve düşük performans gösterenleri kaldırır.

Google en çok performans gösteren reklamlarınızı göstermeye çalışacak olsa da, hesabınızı denetlemek ve düşük performans gösteren reklamları kaldırmak her zaman iyi bir fikirdir.

2. Dinamik Reklam Uzantıları, Daniel Gilbert

Dışarıdaki deneyimli PPC yöneticileri için, belirtme çizgileri ve site bağlantıları, kullanıcılara aramalarıyla ilgili çok daha fazla bilgi sağlayabilir. Ancak düzenli site değişiklikleri ve yapılan ve silinen sayfalarla bu site bağlantıları zamanla değişebilir. Bu komut dosyası, bu site bağlantılarını güncel tutmaya ve doğru sayfayı göstermelerini sağlamaya yardımcı olur.

3. Frederick Vallaeys’in Düşük Kalite Puanına Sahip Anahtar Kelimeleri Duraklatın

Kampanyalarınızın performansını artırmak ve tasarruf etmek istiyorsanız, kampanyalarınızdaki zayıf noktaları bulmak çok önemlidir. Bu komut dosyası, hesabınızdaki tüm etkin anahtar kelimelerin bir listesini oluşturur ve kalite puanı, seçtiğiniz önceden tanımlanmış bir kalite puanından daha düşüktür. Ayrıca, bu anahtar kelimeleri duraklatma seçeneği de sunar, böylece onları optimize edebilir ve para israfını durdurabilirsiniz.

Analiz Komut Dosyaları

1. Ne Kadar Teklif Verdiğinizi Biliyor Musunuz? Frederick Vallaeys tarafından

Google Ads’teki tıklama başına maliyetlerin çok sayıda faktöre bağlı olarak önemli ölçüde değişebileceği bir sır değil, ancak bu kadar çok faktöre göre gerçekten ne kadar teklif veriyorsunuz? Bir fikriniz olabilir, ancak gerçek sayıyı biliyor musunuz? Bu komut dosyası, çeşitli teklif değiştiricilerinize bağlı olarak size gerçek minimum ve maksimum değerleri sağlayarak cevapları verir.

2. Russell Savage’ın Açılış Sayfalarından Bilgi Alın

Açılış sayfalarından bilgi almak, reklamlarınızı optimize etmek için anahtar kelime listeleri oluştururken çok yararlı olabilir. Bu komut dosyası, kendi yararınıza kullanabileceğiniz açılış sayfalarından anahtar kelime bilgileri oluşturmak için IBM Watson’ın gücünü kullanır. Google anahtar kelime planlayıcısına benzer şekilde, bu komut dosyası çok daha gelişmiş ve daha iyi sonuçlar verdiğini düşünüyoruz.

3. Google Görüntülü Reklam Ağı Yerleşim Analizi , Derek Martin

Google Görüntülü Reklam Ağı yerleşimlerinizi bu yararlı Google Ads komut dosyasıyla analiz edin. Varsayılan olarak komut dosyası, 40 ABD dolarının altında dönüşüm sağlayan yerleşimleri, maliyeti 50 ABD dolarından fazla olan ancak 0 dönüşümü olan yerleşimleri ve 5 bin gösterime ve% 0,1’den düşük TO’ya sahip yerleşimleri kontrol eder. Ne yaptığınızı biliyorsanız, bu ölçümler kodda da değiştirilebilir.

4. Google Ads Kalite Puanı Faktörlerini , Jacob Fairclough Tarafından Değerlendirin

Hesabınızda düşük kaliteli bir puana sahip olmak, her zaman düzeltilebileceği için dünyanın sonu değildir. Ancak ilk etapta neden düşük kaliteli bir puanınız olduğunu öğrenmek çok kafa karıştırıcı olabilir. Neyse ki, bu komut dosyası size eksik olabileceğiniz tüm kalite puanı faktörlerinin bir dökümünü verir ve neyi değiştirmeniz gerektiği konusunda eyleme geçirilebilir iç görüler sağlar.

Teklif Yönetimi Komut Dosyaları

1. Teklif Değiştiricilerin Otomatik Olarak Uygulanması , Daniel Gilbert

Bu senaryonun kelimenin tam anlamıyla zamanınızı kurtaracağını söylediğimizde abartı olmaz. Bu inanılmaz derecede faydalı komut dosyası, performansa dayalı olarak cihaz, konum, pazardaki ve yeniden pazarlama kitleleri için otomatik olarak değiştiriciler uygulayacaktır. Kampanya filtreleri ayarlayabilir, hangi değiştirici türlerini ayarlamak istediğinize karar verebilir, minimum gösterimleri, dönüşümleri ve maliyet filtrelerini ayarlayabilirsiniz. Söylediğimiz gibi, bu senaryo ile saatlerinizi kurtaracağı konusunda yalan söylemiyorduk.

2. Frederick Vallaeys’ten Mobil Teklif Değiştiricilerini Hesaplama ve Ayarlama

Google Ads’de geliştirilmiş kampanyaların kullanıma sunulmasından bu yana, artık mobil cihazlar için tamamen ayrı bir kampanyaya sahip olmak mümkün değildir. Bunun yerine, mobil kampanyalar artık normal kampanyaların bir parçası ve teklif çarpanı değiştiricisi ile kontrol ediliyor. Bu komut dosyası, teklif değiştiricileri kullanarak mobil cihazlarda kampanya performansının masaüstü kampanyalardaki performansa uygun hale getirilmesine yardımcı olur.

3. Russell Savage tarafından Her Kampanya İçin Benzersiz Teklif Kuralları

Genellikle, tıklama başına ödeme ne kadar karmaşıksa, o kadar çok iş gerekir. Her kampanya için farklı teklif verme kuralları belirlemek istediğinizi hayal edin, bu kesinlikle çok daha fazla çalışma anlamına gelir! Bu Google Ads komut dosyası, aklınızı kaçırmanızı önlemek için her bir kampanya için benzersiz teklif verme kuralları belirlemenize olanak tanıyarak size çok fazla zaman kazandırır.

4. Google’dan Teklif Testi

Anahtar kelimeleriniz için en iyi teklifi belirlerken, hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için farklı teklif verme düzeylerini denemek etkili olabilir. Bunu manuel olarak yapmak elbette çok zaman alıyor, ancak neyse ki, en az çabayla tatlı noktayı bulmanıza yardımcı olacak kullanışlı bir komut dosyası var. Bu komut dosyası, anahtar kelime tekliflerinizi belirli çarpanlara göre ayarlayacak ve her değişikliğin sonuçlarını kaydedecektir.

5. Google Ads’de Gelişmiş Bütçe Yönetimi , Frederick Vallaeys

Bütçelerinizi Google Ads’de yönetmek, YG’nizi en üst düzeye çıkarmanın en önemli yollarından biridir. Bu Google Ads komut dosyasını kullanarak, ne kadar harcadığınızı kontrol ederek reklamlarınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Aylık, haftalık veya günlük olarak kampanyalar, reklam grupları, anahtar kelimeler veya reklam metni için bütçeler belirleyerek kendi gelişmiş bütçelerinizi koruyun.

6. Günün Her Saatinde Teklifleri Optimize Edin , Daniel Gilbert

Gün boyunca tekliflerinizi güncellemeye devam etmek mi istiyorsunuz? O zaman bu betiğe kesinlikle ihtiyacınız olacak. Google şu anda günde yalnızca 6 teklif aralığına izin veriyor, yani araçlarınızı bundan daha fazla güncellemek istiyorsanız, etrafta dolaşmanız gerekecek. Neyse ki bu komut dosyası, tekliflerinizi günde 24 kez veya bu zorlu optimizatörler için saatte bir kez güncellemenize olanak tanır.

Görüntülü Reklam Ağı Komut Dosyaları

1. Belirli Bir Etki Alanına Sahip Yerleşimleri FreeAdwordsScripts.com’a Göre Otomatik Olarak Hariç Tut

Google Görüntülü Reklam Ağı (GDN), reklamlarınızı gösterebilecek milyonlarca üçüncü taraf web sitesine sahip büyük bir ağdır. Bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak için, muhtemelen belirli web sitelerinin alakalı olmayan reklamlarınızı göstermesini engellemek isteyeceksiniz. Google’ın şu anda bazı hedefleme seçenekleri olmasına rağmen, bu komut dosyası, .pl veya .jp gibi belirli uzantı alanlarını hariç tutmayı çok daha kolay hale getirerek bütçenizi en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır.

2. Google Tarafından Otomatik Yerleşim Hariç Tutma

Bazen reklamlarınızdan farklı bir hedef kitleye sahip videolar olabilir, ancak istatistik toplamaya başlayana kadar bunu bilemeyebilirsiniz. Belirli bir yerleşimin istediğiniz şekilde performans göstermediğini gördüğünüzde, onu hedeflemenizden kaldırabilirsiniz. Bu komut dosyası, performans göstermeyen ve beklediğiniz görünümü elde etmeyen yerleşimleri belirleyip hariç tutmanıza olanak tanır.

3. Hariç Tutan Bas Baudoin’i Görüntüle

Reklamlarınızın Google görüntülü ağda hangi web sitelerini göstereceğini yönetmek gerçekten zor olabilir. Çok sayıda düşük kaliteli web sitesi ve düzenli olarak hatalı yerleşimler yapıldığından, bu komut dosyası size yerleşim kaliteniz üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaktır. Komut dosyası, ölçütlerinizi karşılamayan yerleşimleri her saat kaldırır.

4. Dawson Reid Tarafından Otomatik Negatif Yerleşimler

Google görüntülü reklamlarınız için yerleşim verilerini incelemek için çok zaman harcıyor musunuz ? Ne yazık ki, bütçenizi ve yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız bu gerekli bir görevdir. Bu komut dosyası, reklamlarınızın görüntülenmesini istemediğiniz herhangi bir negatif TLD’yi otomatik olarak eşleştirerek size çok zaman kazandırmaya yardımcı olacaktır.

Anahtar Kelime Komut Dosyaları

1. FreeAdwordsScripts.com Tarafından Reklamlarınızın Gösterildiği Yakın Varyantları Kontrol Edin

Google artık reklamlarınızı sağladığınız tam anahtar kelime olmayan anahtar kelimelerde gösterebileceğinden, reklamlarınızın gerçekte ne için gösterildiğini görmek her zaman yararlıdır. Bu komut dosyası, Google’ın anahtar kelimelerinizin “yakın bir varyasyonu” olarak gördüğü tüm anahtar kelimeleri gösterecektir. Bir şeyler doğru görünmüyorsa, onu negatif anahtar kelimeler listenize eklediğinizden emin olun .

2. Anahtar Kelime Fırsatlarını Bulmak İçin Google Otomatik Tamamlama’dan Yararlanın Yazan Derek Martin

Google’ın otomatik tamamlama özelliği, genellikle potansiyel yeni anahtar kelime fırsatlarının yanı sıra negatif anahtar kelimelerin mükemmel bir listesini sağlayabilir. Bu komut dosyası, hedef anahtar kelimenizi otomatik tamamlama özelliği ile çalıştırıp sonuçları size e-posta ile göndererek Google’ın otomatik tamamlama özelliğinden yararlanır.

3. Yinelenen Anahtar Kelimeleri ve Yakın Değişkenleri Karooya ile Tanımlayın

Google Reklam kampanyalarını optimize etmeye çalışırken, yinelenen anahtar kelimeler ve yakın varyasyonlar büyük bir sorun olabilir. Bu komut dosyası, kök bulma adı verilen bir işlemi kullanarak yinelenen anahtar kelime sorunlarını belirlemenize olanak tanır. Basitçe komut dosyasını çalıştırın ve aynı anahtar kelime eşleme türü içindeki kopyaları tanımlayacaktır. Ardından, anahtar kelimelerin çok benzer olup olmadığına ve bunları kaldırmanız gerekip gerekmediğine karar verebilirsiniz.

4. En İyi ve En Kötü Arama Sorgularınızı Bulun , Daniel Gilbert

Arama anahtar kelimelerinizi optimize etmek artık zaman alıcı ve sıkıcı olmak zorunda değil. N-gram’ın gücünü kullanan bu komut dosyası, sorgularınızı ayırmanıza ve en iyi ve en kötü performans gösteren arama sorgularınızı bulmanıza yardımcı olur. Tıklamalar, gösterimler, maliyet ve dönüşümle sonuçlanan tıklama verilerini kullanarak her sorguya bir değer verilir ve en yüksekten en düşüğe doğru düzenlenir.

Çeşitli Komut Dosyaları

1. jafaircl tarafından hazırlanan JavaScript AdWords Modülleri

Öğrenilecek çok fazla kod varken kendi Google Ads komut dosyalarınızı oluşturmak kulağa çok zor gelebilir. Neyse ki, bu komut dosyası, Google komut dosyalarınızı kodlamasını biraz daha kolaylaştırmak için JavaScript’in ES6 ve ES2015 özelliklerinden yararlanırken işlevsel Google Ads komut dosyaları oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

2. Crealytics tarafından AdScripter

Google Ads komut dosyalarınızın bakımı ve depolanması, uygun bir depolama sistemi olmadan yanıltıcı olabilir. Neyse ki, bu özel komut dosyası size, komut dosyalarınızı ileride başvurmak üzere GitHub’da depolayacak güzel bir HTML tabanlı düzenleyici verecektir. Basitçe indirin ve çalışmasını sağlamak için yerel veya uzak bir sunucuya çıkarın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu