Genel

Google Çekirdek Güncellemesi Temmuz 2021

Google çekirdek güncellemesi dün itibariyle yayınlandı. Google 2 gün önce yani 1 Temmuz 2021’de geniş bir çekirdek algoritma güncellemesi yayınladı. Bu güncelleme geçen ay duyurulmuştu ve şimdi kullanıma sunuldu. Temmuz da kullanıma sunulacağı söylenmiş ama Temmuz’un 1’i olacağını düşünmemiştim.

Bu güncelleme, geçen ayki temel güncellemenin devamıdır. Google, Haziran çekirdek güncellemesine daha fazlasını eklemeyi planladığını ancak zamanının tükendiğini söyledi.

Bugün kullanıma sunulanlar, muhtemelen, Google’ın Haziran güncellemesine eklemeyi amaçladığı değişikliklerin geri kalanıdır.

Bir çekirdek güncellemenin tamamen kullanıma sunulması genellikle yaklaşık 1-2 hafta sürer. Google‘ın bu güncellemeden kurtulma konusundaki rehberliği, geçmişte başlatılan tüm diğer temel güncellemelerle aynıdır.

Umarım bazı site sahipleri için habersiz bir güncelleme olmamıştır. Bir Google temel algoritma güncellemesinden olumsuz etkilendikten sonra, herhangi bir önemli iyileşme belirtisi görmeden önce bir sonraki temel güncellemeye kadar geçmesi gerekebilir. Bu da sizin ölçüm yapmanızı biraz zorlaştıracaktır.

Bu güncelleme, aylar önce uğradıkları bir güncellemenin ardından ihtiyaç duydukları kurtarma sitesi sahipleri olabilir. Hatta geçen ayki güncellemeden etkilenmişlerse site sahiplerinin toparlanmasına yardımcı olabilir.

Bu amaçla, geçen ay Google Arama’da o kadar çok güncelleme yapıldı ki, bir sitenin hangi belirli güncellemeden etkilendiğini teşhis etmek zor olabilir. Veya bir sitenin bir güncelleme kombinasyonundan etkilenip etkilenmediği.

Google, Search Liaison hesabında “Daha önce duyurulan Temmuz 2021 Temel Güncellemesi şimdi kullanıma sunuluyor” ile ilgili tweet’i aşağıdan ulaşabilirsiniz.  

SEMrush Sensor Uyarısı

1 Temmuz ile SEMrush üzerinde görüntülenen algoritma uyarısı bir çok SEO uzmanının dikkatini çekti. Aşağıda belirteceğim resmi gördükten sonra daha net anlayacaksınız. Bu güncellemenin ne kadar önemli olduğunu bu grafik üzerinden de rahatlıkla görebilirsiniz. Detaylı bilgi için bu linki inceleyebilirsiniz.

Son üç ayda, SEO ile ilgili birden fazla algoritma güncellemesi yayınladı:

  • 8 Nisan’da ürün yorumu güncellemesi başlıyor ve 22 Nisan’da sona erdi.
  • Haziran çekirdek güncellemesi :  2 Haziran günü başladı ve 12 Haziran’da sona erdi.
  • Sayfası deneyim güncellemesi :  15 Haziran ‘da başlatılan ve Ağustos sonuna kadar sunulacaktır.
  • 23 Haziran’da spam güncellemesi birinci bölümü  yayınlandı.
  • Spam güncellemesi ikinci bölümü 28 Haziran’da yayınlandı.
  • Ve, Temmuz çekirdek güncelleme 1 Temmuz yayınlandı (aman dikkat).

Son birkaç gün içinde çok fazla güncelleme haberi aldık! Bu nedenle bunların spam güncellemesiyle mi yoksa temel güncelleme mi olduğunu tam anlayamadık. Bunu kesin olarak söylemesi çok zor çünkü elimizde o kadar kesin kanıtlar yok.

Google Çekirdek Güncellemesi : Haziran

Google, 2 Haziran 2021’de temel bir güncelleme yayınladı ve ardından “Haziran 2021 güncellemesi için planladığımız iyileştirmelerden bazıları henüz tam olarak hazır değil, bu yüzden hazır olan kısımlarla ilerliyoruz. Geri kalan kısmını takip edeceğiz ve Temmuz 2021 güncellemesi ile yayınlayacağız.” Bu güncellemeyi Temmuz’da bekliyordum ama Temmuz’un 1’inde beklemiyordum. Ani bir karar oldu.

Google Algoritma Tarihi Geçmiş

Tarihsel olarak Google, birkaç ayda bir temel Google algoritması güncellemesi yayınlıyor. Google, Haziran 2021 çekirdek güncellemesini yaklaşık bir ay önce yayınladı, ancak bundan önce son Google çekirdek güncelleme olan Aralık 2020 Çekirdek Güncellemesinden bu yana yaklaşık altı ay geçti . Bundan önce, 4 Mayıs 2020’de gerçekleşen Mayıs 2020 çekirdek güncellemesinden bu yana yedi ay geçti. Bu nedenle, bu güncellemenin kullanıma sunulması önceki güncellemelerden çok daha uzun sürdü.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu