Dijital Pazarlama
Trend

Google Ads Müşteri Eşleştirme

Google Ads Müşteri Eşleştirme, Eylül 2015’te Google Müşteri Eşleştirme özelliğini kullanıma sundu. Reklamverenlerin, kullanıcının e-posta adreslerini, telefonunu veya fiziksel adresini kullanarak Gmail, Arama ağı, Görüntülü reklam ağı ve YouTube’daki potansiyel müşterileri hedeflemek için PPC reklamları oluşturmasına olanak tanır.

Reklamverenler için harika sonuçlar aldıkları için etkili bir araçtır. Wordstream’e göre, e-posta listenizin yaklaşık %50, 40’ını reklamlarınızı görebilen kullanıcılarla eşleştirebilir . Bu, Facebook ve Twitter’da bulunandan daha yüksektir.

Google Ads Müşteri Eşleştirme : Nasıl çalışır?

Google müşteri eşleşmesi

Google Müşteri Eşleştirme, daha fazla dönüşüm sağlayan bir kullanıcı grubu oluşturmak için kullanılabilecek etkili bir araçtır. Çoğu reklam veren, bunu yapmak için, mevcut müşterilerinizin e-posta adresi, adı, telefon numaraları ve posta adresleri gibi iletişim bilgilerini içeren bir dosyayı Google Ads’e yüklemeniz gerekiyor. Ardından, yüklediğiniz dosyadan müşterilerinizi hedeflemek için bir kampanya oluşturun.

Google, reklamları kimin görebileceğini belirlemek için müşterilerin bilgilerini veritabanındaki kullanıcılarla eşleştirebilir. Yüklediğiniz müşteri verilerinden herhangi biri bir Google kullanıcısıyla eşleşirse, müşteri Müşteri Eşleştirme kitlenize eklenir. 

Müşteriler Google hesaplarında oturum açtıklarında, Google arama motorunu, YouTube’u, Gmail’i ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nı kullanırken reklamlarınızı göreceklerdir. Müşteri Eşleştirme Kitlesini Reklamlarınızda ve Google Alışveriş kampanyalarınızda, YouTube ve Gmail’de kullanabilirsiniz.

Google Müşteri Eşleştirme kullanmanın avantajları

  • Google Müşteri Eşleştirme’yi  kullanmak, mesajlarınızın kitle spam kutularınıza düşmemesini sağlar. Bununla, hedef kitlenizin Gmail gelen kutularını kullanmadan reklamlarınızı ve iletilerinizi göreceğinden emin olabilirsiniz. Bu, spam klasörüne giremeyeceği veya bunun için otomatik atma kullanamayacağı anlamına gelir. Hala e-posta listenizde oldukları sürece, mesajlarınız ve reklamlarınız onlara ulaşacaktır.
  • Google Müşteri Eşleştirme , reklamlarınızın Google arama, YouTube, Alışveriş ve Gmail gibi farklı mülklerdeki kişilere ulaşmasını sağlar. Aboneleriniz reklamlarınızı bu kanallarda görebilir.
  • Google Müşteri Eşleştirme size daha geniş bir erişim sağlar. Farklı özellikleri nedeniyle, çok daha büyük bir kitleye ulaşabilir ve işletmeniz için yeni müşteriler kazanmak için birçok fırsat elde edebilirsiniz.

Müşteri Eşleştirme’yi kullanma gereksinimleri

Müşteri Eşleştirme özelliğini tüm reklamverenler kullanamaz. Müşteri Eşleştirme’yi kullanmak için hesabınızın aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir:

  • Politikaya uyma konusunda iyi bir sicile sahip olmak.
  • Temiz bir ödeme geçmişine sahip olmak.
  • En az 90 günlük Google Ads geçmişi.
  • 50.000 ABD dolarının üzerinde ömür boyu harcama tutarı. ABD doları dışındaki bir para birimiyle hesapları yönetilen reklam verenlerin harcama tutarı, aylık ortalama kuru üzerinden ABD dolarına çevrilir.

Yukarıdaki koşulları sağladığınızdan eminseniz ve Müşteri Eşleştirme’yi kullanmak istiyorsanız, atanmış hesap yöneticinize ulaşarak Müşteri Eşleştirme’ye erişim isteğinde bulunmanız gerekir.

Müşteri Eşleştirme listesi nasıl oluşturulur?

Google Müşteri Eşleştirme aracını kullanmak için yapmanız gereken ilk şey, bir Müşteri Eşleştirme Listesi oluşturmaktır. Aşağıda, nasıl oluşturulacağına dair adım adım talimat verilmiştir.

  1. Giriş yapın Google reklam hesabı
  2. Ekranınızın üst kısmındaki ” Araçlar” simgesini ve ” Paylaşılan kitaplık ” ı tıklayın. Paylaşılan kitaplığın altında ” Kitle yöneticisi ” ni seçin
Google müşteri eşleşmesi

3.    Soldaki menüden ” Kitle listeleri ” ni tıklayın

4. Yeni bir hedef kitle listesi oluşturmak için ” + ” düğmesini tıklayın. ” Müşteri listesi ” ni seçin

Google müşteri eşleşmesi

5.    Müşteri listesi ekranında yeni listenizi oluşturun . Listenize bir ad vererek başlayın, müşteri e-postaları, telefon numaraları ve / veya posta adresleri listenizi yükleyin.

Google müşteri eşleşmesi

6. ” Müşteri verilerinizi sertleştirmek ” isteyip istemediğinizi seçin . Karma işlemi, kullanıcı verilerini engelleyicilerden korumaya yardımcı olur.

7. ” Dosyanızı” seçin .

8. ” Bu veriler, Google’ın politikalarına uygun olarak toplanmıştır ve Google ile paylaşılmaktadır. ” kutusunu işaretleyin.

9. Bir “üyelik süresi” seçin

10. ” Listeyi yükle ve oluştur ” u tıklayın

Listenin kitle listelerinize yüklenmesi yaklaşık 48 saat sürer  , ancak kitle hazır olduğunda, analiz aracını kullanarak listeyi daha da daraltma olanağına da sahip olursunuz. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu