Dijital Pazarlama

iOS 14 Dijital Pazarlamaya Etkileri

iOS 14 Dijital Pazarlamaya Etkileri Neler Olacak?

iOS 14 Dijital Pazarlamaya Etkileri neler olacak diye düşünen onlarca reklam verenler arasında sizde varsınız demek ki, hepsi bu blog içerisinde mevcut. Hemen başlayalım. Apple, iOS 14’ü ve bununla birlikte kullanıcılarına uygulama içi veri izleme ve çevrimiçi gizlilik konusunda benzersiz bir şeffaflık sağlayan yeni bir politika yayınladı. Kaliforniya ve AB’deki son yasal politikalardan oluşan bu hareket, yalnızca dijital pazarlama dünyası için değil, tüm dünyadaki teknoloji endüstrisi için de yaygın sonuçlara sahiptir. Tabi ki en çok etkisi dijital pazarlama sektöründe reklam verenlere yansıyacaktır. 

İOS 14 Nedir ve Neden Önemlidir?

iOS 14, 2020 sonbaharında piyasaya sürülen Apple’ın en son iPhone işletim sistemi güncellemesidir. Tipik olarak, yeni bir iOS hakkındaki haberler, iPhone kullanıcılarının göreceği yeni özellikler, emojilerdeki değişiklikler ve eski iPhone’ların ne kadar yavaşlatılacağı etrafında dönüyor. Ancak Apple’ın en son sürümü olan iOS 14.5’i kullanıma sunması, tamamen farklı bir nedenden dolayı dikkatleri üzerine çekti: veri gizliliği iyileştirmeleri. 

Bir Facebook iOS 14 kılavuzuna göre, iOS 14 Dijital Pazarlamaya Etkileri “Apple, App Store’daki tüm uygulamaların, AppTrackingTransparency (ATT) çerçevelerine uygun olarak iOS 14 cihazlarındaki kullanıcılara cesaret kırıcı bir istem göstermesini zorunlu tutmaya başlayacak . Apple’ın politikası, insanlar istem aracılığıyla iOS 14 cihazlarında izlemeyi tercih etmedikçe belirli veri toplama ve paylaşımını yasaklayacaktır. “

İOS 14.5, iPadOS 14.5 ve tvOS 14.5’ten başlayarak, Apple’ın ATT çerçevesi her uygulamanın aşağıdakilere push bildirimleri sunmasını gerektirir:

1) Kullanıcıları, bir uygulamanın yüklemeden önce hangi verileri ve kişisel bilgileri izleyeceği konusunda bilgilendirin ve
2) Yükleme sonrasında izleme izni isteyin

iOS 14 Dijital Pazarlamaya Etkileri

iOS 14 Dijital Pazarlama – iOS 14 kullanıcı bilgilerini takip etmek için istenilen izin.

Kullanıcılar için bu değişiklik, bu şartları uygulama bazında kabul etme veya reddetme olanağını basitleştirir. Bu, uzun hizmet sözleşmelerinde gömülü olan mevcut zımni izleme izni ve birkaç ayar menüsü katmanının altında gizlenmiş devre dışı bırakma işlevi ile tam bir tezat oluşturuyor . iOS 14.5, 2021 yılının Ocak ayında kullanıma sunuldu, ancak henüz yeni komut isteminin yaygın bir şekilde benimsendiğini veya tam olarak uygulandığını görmedik. Bu, iOS 14.5 veya sonraki sürümleri önceden yüklenmiş olarak gelecek yeni cihaz dalgası nedeniyle muhtemelen bir sonraki iPhone’un piyasaya sürülmesiyle değişecektir.

İzlemenin Tanımı: Uygulamanız aracılığıyla toplanan kullanıcı verilerini, reklam hedefleme ve reklam performansı ölçümü için diğer yollarla (web siteniz, çevrimdışı mülkleriniz vb.) Toplanan kullanıcı verileriyle bağlantılandırmak. iOS 14 Dijital Pazarlamaya olan etkisi aşikar. Apple bunu neden yapıyor gelin şimdi onu öğrenelim.

Apple Bunu Neden Yapıyor?

Bu hareket, Kaliforniya’nın CCPA ve Avrupa’nın GDPR’si gibi son çevrimiçi gizlilik yasalarının belirlediği emsalin ardından geldi. Bunların hiçbiri Apple’ın bu değişikliği yapmasını gerektirmezken, yazı duvarda ve teknoloji şirketlerinin belirli bir kapasiteye uyması için sadece bir zaman meselesi. Safari zaten üçüncü taraf çerezlerini engelliyor ve Google Chrome da yolda. Apple basitçe eğrinin önüne geçiyor (ve o sırada bir miktar pozitif PR alıyor). Pew Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan bir rapora göre Amerikalıların % 79’u verilerinin şirketler tarafından nasıl kullanıldığından endişe duyuyor. Genel nüfus içindeki bu belirsizlik, son yasalar ve Apple gibi büyük teknoloji şirketlerinin önünü açması arasında, bu politikaların ve yasaların yaygın bir şekilde benimsenmesi ufukta.

Bu güncellemenin çoğu kapsamı, Facebook veri izleme ve kişiselleştirilmiş reklamcılığın etkilerine odaklanır, ancak push bildiriminin etkileri, reklam vermek için kullanılan tüm mobil uygulamaları kapsar: Google, Amazon, Bing, TikTok, Snapchat ve Pinterest, bunlardan sadece birkaçı.  Bu hareketin belirli etkileri sürekli değişiyor, ancak piksel izleme için sonun başlangıcı gibi görünüyor. Dijital pazarlamacılar için iyi haber? Biz de hala başından sonuna. Şimdi harekete geçerseniz, gelecek değişikliklerin önüne geçebilir ve hatta bundan faydalanabilirsiniz.

İOS 14, Facebook Reklamlarını Nasıl Etkileyecek?

iOS 14 Dijital Pazarlamaya Etkileri tabi ki dijital pazarlamanın yapı taşları arasında olan Facebook Ads reklam verenlerini de etkileyecek.

Daha az verinin gelmesinin genel etkilerinin dışında, Facebook, iOS 14 ile uyum sağlamak için birkaç değişiklik yapıyor ve platformlarını geleceğe hazırlamaya çalışıyor. İle mobil kullanıcılardan geldiğini Facebook Reklam geliri % 94 , bu değişiklikler dijital pazarlama çabalarına çekirdek bir kaç ayağı etkiler.

Dönüşüm Etkinlikleri :

 • Facebook, iOS 14 kullanıcılarından web olaylarının ölçülmesine olanak tanıyan bir protokol olan “ Toplu Olay Ölçümü ” (AEM) oluşturdu .
 • AEM, alanları kampanya optimizasyonu için kullanılabilecek 8 dönüşüm etkinliğiyle sınırlar. Etkinliklere örnek olarak satın alma, alışveriş sepetine ekleme, ürünü görüntüleme vb. Verilebilir.
 • Reklamverenler, alan adı başına istedikleri kadar dönüşüm etkinliği ayarlayabilir ve izleyebilir, ancak dönüşüm optimizasyonunda kullanmak üzere Facebook algoritması için yalnızca maksimum 8’i seçebilir ve sıralayabilirler.
 • Reklamverenler bu dönüşüm etkinliklerini 1-8 arasında sıralamalıdır . 
 • Olayların gerçekleştiği sıraya bakılmaksızın, yalnızca bir dönüşüme bağlı en yüksek dereceli olay kaydedilir.
  • Örneğin, bir kullanıcı bir Facebook reklamını tıklarsa, sepetine bir ürün ekler ve ardından bir satın alma işlemi gerçekleştirirse , yalnızca satın alma dönüşüm etkinliği bir dönüşümle ilişkilendirilir. Bu, satın alma dönüşümü etkinliğinin, alışveriş sepeti ekleme dönüştürme etkinliğinden daha üst sırada olduğunu varsayar.

Dönüşüm İlişkilendirme :

 • Reklamverenler, Facebook Reklam yöneticisinde yalnızca 7 günlük tıklama ve 1 günlük görüntüleme ilişkilendirme verilerini görebilir.
 • Facebook Ads Manager, dönüşüm ve performans optimizasyonu için yalnızca 7 günlük tıklama ve 1 günlük görüntüleme ilişkilendirme verilerini kullanır.
 • Facebook Reklamları yöneticisi artık 28 günlük tıklama, 28 günlük görüntüleme ve 7 günlük görüntüleme ilişkilendirme verilerini desteklemeyecek veya görüntülemeyecektir. 
 • 28 günlük tıklama, 7 günlük görüntüleme ve diğer ilişkilendirme verileri, Facebook’un İlişkilendirme Aracında bulunmaya devam edecek . Bu araçta reklamverenler, verilerinin farklı ilişkilendirme pencerelerine göre nasıl değişeceğini görmek için farklı ilişkilendirme seçenekleri arasında geçiş yapabilir. Bu ilişkilendirme raporları, Facebook’un yeni Toplu Olay Ölçüm sistemine dayalı olarak modellenmiş verilere dayanmaktadır.

Dönüşüm Raporlama Değişiklikleri:

 • Artık dönüşümler , reklam gösteriminin gerçekleştiği zaman yerine dönüşümün gerçekleştiği zamana göre raporlanacak
 • Yayınlama ve işlem ayrımı artık mevcut olmayacak. Örneğin, Facebook Reklam Yöneticisi’nde, eylemin “nerede” gerçekleştiği – reklamın ne tür cihazdan tıklandığı, hangi platformu kullandıkları (Facebook, Insta, WhatsApp, vb.), Yerleşim ve tarayıcı. Bununla birlikte, Facebook artık dönüşümlerin yaş, cinsiyet, konum vb. Gibi demografik bilgilere göre bir dökümünü sunmayacaktır.
 • Reklamverenler, bu demografik faktörlere dayalı olarak kullanıcıları hedeflemeye devam edebilir, ancak her segmentle ilişkili performans verilerini göremezler.

İOS 14, Google Ads‘i Nasıl Etkileyecek?

iOS 14 Dijital Pazarlamaya etkisi olacak bir diğer reklam platformu ise Google Ads olacaktır. Google Ads bu konu hakkında Christophe Combette yazısı Preparing our partners for Apple’s iOS 14 policy updates ile detaylıca anlatılmıştır göz atmanızı önermekteyim.

Google’ın iOS 14’teki değişikliklere tepkisi daha az yoğun oldu. Facebook’un aksine, Google, devam eden büyük gizlilik endişeleriyle kamuya açık bir şekilde ilgilenmek zorunda kalmadı . Ek olarak, daha çeşitli bir reklam ağı ve mobil reklam gelirine daha az bağımlı olması sayesinde Google, yeni iOS politikalarından doğrudan etkilenmiyor. Yine de reklamcılar bazı değişikliklere hazırlıklı olmalıdır.

Performans Dalgalanması:

 • İOS üzerinde çalışan reklam kampanyalarında yayınlamada ve performansta dalgalanmalar bekleyin
 • Arama ağı reklamı performansı etkilenmemelidir, ancak ilgi alanına dayalı hedefleme kullanan Google Görüntülü Reklam, Keşif ve YouTube kampanyaları veri kaybı ve performans düşüşü görecektir. 
 • Özellikle savunmasız olan bir Google kampanyası türü, özellikle iOS uygulamalarını tanıtan ve iOS kullanıcılarını hedefleyen Google Evrensel Uygulama Kampanyalarıdır . 

Gelişmiş Dönüşüm Modellemesi:

 • Bu değişikliklerin etkilerini azaltmak için Google, “modellenmiş” dönüşüm ölçümlerini geliştirecek.
 • Google, bazı cihazlar arası ve görüntüleme dönüşümünü hesaba katmak için dönüşüm etkinliklerini halihazırda modellemektedir.

Yeniden Pazarlama (Müşteri Eşleştirme Dahil):

 • İleride daha küçük yeniden pazarlama kitle boyutları ve daha düşük müşteri eşleşme oranları bekleyin.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu