Dijital Strateji

İşletmeler odaklarını dijitale kaydırıyor, ancak çoğunun yerinde kapsamlı bir dijital stratejisi yok. Dijital strateji, bu rekabetçi alanda başarılı olmak isteyen tüm işletmeler için çok önemlidir çünkü iş hedeflerinizin dijital hedeflerinizle uyumlu olmasını sağlar.

Kapsamlı bir dijital strateji için dijital tanımım şu şekildedir:

Dijital strateji, bir işletmenin dijital olarak izleyeceği genel yönü belirler. Stratejinin anahtarı, dijital vizyonun tanımıdır – işletmenin takip etmesi için bir Kuzey Yıldızı olarak hareket eder, dijital amaç sağlar, organizasyonu hizalar ve işletmenin dijital hırsı için temeldir. Dijital strateji, bu hedeflere ulaşmak ve sonuçları sunmak için gereken kanalları, varlıkları, platformları ve araçları ana hatlarıyla belirtir.

Dijital Strateji Nedir?

Dijital Strateji, bir veya daha fazla hedefe ulaşmak için dijital kaynakları kullanan bir plantır. Teknoloji teknolojisinin çok hızlı bir şekilde değişmesiyle, Kurumlar genel hedeflerinin ne olduğuna bağlı olarak seçim yapabileceği birçok dijital kaynağa sahiptir. Bu kaynaklar doğrultusunda oluşturulan her strateji Dijital Strateji olarak adlandırılır.

Dijital Pazarlama Stratejisi Hunisi
Dijital pazarlama stratejisi 5 ana parçada inceleyebiliriz.

Araştırma ve Bilgi Toplama

Dijital varlıklarınızı inceleyin ve rakiplerinizle karşılaştırın. Hedef kitlenizi araştırın, anahtar kelimelerinizi inceleyin ve ayrıca eğilimleri ve potansiyel bozucuları araştırın.

Araştırmayı Analiz Edin

Araştırmanızı değerlendirin ve tespit edilen boşlukları veya nişleri ortaya çıkarın. Dijital varlığınızın iyi, kötü ve tarafsız performansını özetleyin. Ayrıca, sektörünüzde Porter’ın Beş Kuvvet  değerlendirmesini ve varlıklarınızın yanı sıra rakipleriniz için bir SWOT gerçekleştirin.

Porter’ın Beş Kuvveti

  1. Industry Rivalry (Sektördeki rekabet)
  2. Barriers to Entry, Threats of New Entrants (Sektöre yeni girecek oyuncuların karşılaşacakları tehlike ve engeller)
  3. Bargaining Power of Suppliers (Tedarikçilerin pazara olan hakimiyetleri)
  4. Threat of Substitutes (İkame ürünlerin tehditleri)
  5. Bargaining Power of Buyers (Alıcıların, tüketicilerin pazarlık güçleri)

Vizyonunuzu Belirleyin

Dijital stratejinizin sizi almasını istediğiniz yöne kesin olarak karar verin ve bunun iş hedeflerinizle uyumlu olmasını sağlayın. Üzerinde anlaşmaya vardıktan sonra, şirket için dış görüşünüzü (“Bunu neden yapmamız gerekiyor?”) Ve iç görüşünüzü (“Neden yapıyoruz?”) Oluşturun.

Bir Web Sitesi Stratejisi Oluşturun

Şirketinizin web sitesi, dijital stratejiniz için temel bir temeldir, bu nedenle web sitesi stratejinizin UX (kullanıcı deneyimi), arayüz tasarımları ve görsel yönergelerin yanı sıra web analitiği ve optimizasyonu içerdiğinden emin olmalısınız. Web sitesi stratejiniz dijital stratejiler vizyonunuz, hedefleriniz ve hedeflerinizle uyumlu olmalıdır.

Veriler

Veriler, herhangi bir işletme için kritik öneme sahiptir ve genellikle dijital stratejide gözden kaçan bir unsurdur. Hedeflerinize ve hedeflerinize ulaşılabilmesi için diğer tüm unsurları bir araya getiren bir temeldir. Ayrıca, hangi veri öğelerine ihtiyacınız olduğunu da düşünmeniz gerekir, böylece onu nasıl kullanacağınızı yakalayıp değerlendirebilirsiniz. Verileriniz ayrıca hedef kitlenizi nitelemeye yardımcı olur ve düzenli olarak analiz edilmeli ve optimize edilmelidir.

Başa dön tuşu