WordPress
Trend

WordPress 5.4’teki Yenilikler ve Özellikler

Bu yazımda wordpress 5.4 güncellemesi hakkında yeniliklerinden ve özelliklerimden bahsedeceğim. İlk olarak wordpress hakkında bilgisi olamayanlara wordpress hakkında bir özet bilgi sunacağım.

Wordpress Nedir?

Wordpress, özünde kendi sitenizi oluşturmanın en basit ve popüler yoludur. Wordpress bir content management system (CMS) yani içerik yönetme sistemidir.

Wordpress internet üzerinden websitelerinin %40’nı oluşturmaktadır. Bu yüzden popüler bir yönetim sistemidir. Öncelerinde sadece blog ve basit sitelere destek veren wordpress kendin sürekli güncellemesi ile e-ticaret, portfolyo, üyelik siteleri, sosyal ağlar, forumlar gibi aklınıza gelecek bir çok altyapıyı desteklemektedir.

Wordpress logo

Wordpress 5.4 Yenilikleri ve Özellikleri

WordPress 5.4’ün 31 Mart 2020’de piyasaya sürüldü ve yılın ilk büyük sürümü olarak güncellemesini tamamladı ve bazı önemli iyileştirmelerle birlikte kendini güncellediğini söyleyebilirim.

Bu gelişimleri düzenli olarak takip eden biri olarak, wordpress’in bu güncellemeler sayesinden daha esnek bir yapıya sahip olduğunu söylemeden geçmek istemem. Wordpress kendini bu düzlemde güncellemeye devam ederse kısa zamanda pazar payını oldukça büyüteceğini gözlemlemekteyim.

WordPress 5.4, temel olarak blok düzenleyici geliştirmelerine odaklanan birkaç yeni özellik içeriyor . Geliştiriciler için bazı önemli değişiklikler de var tabi.

Blok Düzenleyici Nedir?

Blok düzenleyicisi, bir websitenin sayfalarını düzenlemenize olanak sağlayan bir sayfa düzenleme arayüzüdür. Oldukça işlevsel olan bu blok düzenleyici içeriğinde bir çok kısayol ve eklentiyle entegre olmuştur. Kullanımı gayet basittir.

WordPress 5.4, yeni kullanıcılara blok düzenleyiciyi tanıtmak için yeni bir hoş geldiniz kılavuzu açılır penceresi ile birlikte gelecek. Blokları açıklayan, kullanıcıları blok kütüphanesine yönlendiren ve blok editörü öğreticisine bir bağlantı sağlayan basit bir slayt gösterisi diyebilirim.

WordPress 5.4'te hoş geldiniz modu

WordPress 5.4’teki Yeni Bloklar

WordPress 5.4, içerik yazarken kullanmanız için iki yeni blok getiriyor.

1. Sosyal Medya Simgeleri Bloğu

Adından da anlaşılacağı gibi, Sosyal Medya Simgeleri bloğu yazılarınıza ve sayfalarınıza sosyal medya simgeleri eklemenize izin verir.

WordPress 5.4'te Sosyal Simgeler bloğu

Bundan sonra, ekle düğmesini tıklayabilir ve eklemek istediğiniz bir sosyal ağı seçebilirsiniz. Daha sonra sosyal ağ simgesini tıklayabilir ve profilinize bağlantı sağlayabilirsiniz.

Sosyal ağ ekleme

Sosyal Simgeler bloğu yalnızca profillerinize bağlantılar içeren sosyal medya simgeleri eklemenize izin verir. Sosyal paylaşım düğmeleri eklemez. Bunun için yine de paylaşım özelliklerine sahip bir sosyal medya eklentisine ihtiyacınız olacak. Sosyal medya eklentilerini wordpress’in sayfasından ulaşabilirsiniz.

2. Düğmeler Bloğu

WordPress 5.4, Button bloğunun yerini alacak Buttons bloğunu sunar. Yeni bloğun adından tahmin edebileceğiniz gibi, yan yana birden fazla düğme (buton) eklemenizi sağlar.

WordPress 5.4'deki Düğmeler

Her düğme için arka plan veya degrade renklerini seçebilir ve iki farklı stil arasından seçim yapabilirsiniz.

WordPress 5.4'deki gradyan düğmeleri

WordPress 5.4’te Denemeniz Gereken Geliştirilmiş Bloklar

WordPress 5.4’teki birkaç blok yeni geliştirmelerle geliştirildi. İşte yazma deneyiminizde büyük bir fark yaratacak en önemli değişiklikler.

Bloklar için Daha Fazla Renk Seçeneği

WordPress 5.4, birden fazla blok için yeni renk seçenekleri sunar. Bu, yayınlarınız ve sayfalarınız için daha ilgi çekici düzenler oluşturmanıza olanak tanır.

Daha önce kullanıcılar yalnızca bir paragraftaki tüm metnin rengini değiştirebiliyordu. WordPress 5.4 ile artık bir paragraf bloğundaki herhangi bir metnin rengini değiştirebilirsiniz. Ve isteğinize göre şekillendirebilirsiniz.

Paragraf bloğundaki metin rengini değiştirme

Ayrıca kapak bloğu için degradelerle metin ve arka plan renkleri seçebilir ve hatta bir grup bloğunun içindeki tüm bloklar için arka plan ve metin renkleri seçebilirsiniz.

Gruptaki tüm bloklar için arka plan renkleri kullanma

Sütunlar bloğunu düzenli olarak kullanıyorsanız, sütunları normal paragraflardan ayırmak için renkleri de kullanabilirsiniz.

WordPress 5.4'te sütun renkleri

Blok Seçim Aracı

Araç çubuğundaki yeni bir düğme artık blokları kolayca seçmenize izin veriyor. Bu, özellikle bir grup bloğunun içine blokları yerleştirdiğinizde gerçekten yararlı bir araçtır.

WordPress 5.4'te engelleme aracını seçme

Seçim aracına tıklayın ve farenizi seçmek istediğiniz bloğa götürün.

Seçilen blok

Öne Çıkan Resim Eklemek için Sürükle ve Bırak

Önceden, öne çıkan resmi yüklemek ve ayarlamak için manuel olarak seçmeniz gerekiyordu. Bu, içerik düzenleyicinin sürükle ve bırak özelliğiyle eşleşmedi.

Şimdi WordPress 5.4 ile bir resmi öne çıkarılan görüntü bölümüne sürükleyip bırakabilirsiniz .

Öne çıkan resmi sürükleyip bırakma

Blok Düzenleyici için Daha İyi Mobil Araç Çubuğu

Önceden, bir blog gönderisini bir mobil cihaz kullanarak düzenlemeniz gerekiyorsa, engelleme ayarları araç çubuğunun nasıl hareket ettiğini fark etmiş olabilirsiniz.

Bu, editörü mobil cihazlarda kullanmayı oldukça zorlaştırdı. WordPress 5.4 bunu üstte sabit bir araç çubuğu ile düzeltti.

WordPress 5.4'te mobil araç çubuğu

Galeri Bloğunda Görüntü Boyutlarını Seçme

Önceden, resim galerisi bloğundaki resimler için resim boyutları seçemediniz . Artık görüntü boyutunu doğrudan galeri blok ayarlarından seçebilirsiniz.

Galeri resim boyutları

Geliştirilmiş Son Mesaj Bloğu

Daha önce, En Son Mesajlar bloğu öne çıkan resimleri içermiyordu. Ayrıca, öne çıkan görüntünün boyutunu ve hizalamasını da seçebilirsiniz. Bu, Son Gönderilerin engellenmesini çok daha ilgi çekici ve kullanışlı hale getirir.

Son Mesajlar bloğu

Artık WordPress’e TikTok Videoları Gömebilirsiniz

WordPress 5.4, TikTok videoları için oEmbed desteği içerir. Temel olarak, WordPress yayınlarınıza ve sayfalarınıza tıpkı YouTube videolarını yerleştirdiğiniz gibi artık TikTok videoları ekleyebilirsiniz .

TikTok, WordPress 5.4'e gömüldü

Basitçe video URL’sini yapıştırın ve WordPress otomatik olarak gömecektir.

Wordpress 5.4 ile ilgili olan yenilikleri ve özellikleri ele aldığım bu yazımda detaylıca sizlerle paylaştım. Aklınıza takılan sorular olursa lütfen iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu