WordPress

Wordpress Nedir?

WordPress ücretsiz, açık kaynaklı bir web sitesi oluşturma platformudur. Daha teknik bir düzeyde, WordPress, MySQL veritabanı kullanan PHP ile yazılmış bir içerik yönetim sistemidir (CMS). Geek olmayan bir konuşmada, WordPress bugün var olan en kolay ve en güçlü bloglama ve web sitesi oluşturucusudur.

WordPress, çeşitli web siteleri için mükemmel bir web sitesi platformudur. Bloglamadan e-ticarete, iş ve portföy web sitelerine, WordPress çok yönlü bir CMS’dir. Kullanılabilirlik ve esneklik göz önünde bulundurularak tasarlanan WordPress, hem büyük hem de küçük web siteleri için harika bir çözümdür.

wordpress nedir

WordPress Web Sitesi nedir?

WordPress web sitesi, içerik yönetim sistemi (CMS) olarak WordPress kullanan herhangi bir web sitesidir . WordPress, hem web sitesinin arka ucunu (bir kullanıcının değişiklik yapmak veya yeni içerik eklemek için oturum açtığı arayüz) hem de ön ucu (ziyaretçilerinizin web’de gördüğü web sitesinin görünen kısmı ) güçlendirir .

WordPress ile oluşturabileceğiniz web sitesi türlerine sadece birkaç örnek:

 • Blog – Blog, düşünceleri, fotoğrafları, incelemeleri, öğreticileri, tarifleri ve çok daha fazlasını paylaşmaya ayrılmış özel bir web sitesi türüdür. Bloglar genellikle en son yayınlanan içeriği ilk önce görüntüler.
 • E-ticaret web sitesi – Bir e-ticaret web sitesi, çevrimiçi mal veya hizmet satmanıza ve çevrimiçi bir ödeme sistemi aracılığıyla ödeme almanıza olanak tanır. WordPress’in varsayılan işlevselliğini genişletmek için bir WordPress e-ticaret eklentisi indirebilir ve kurabilirsiniz, böylece web sitenizde bir çevrimiçi mağazanız olabilir.
 • İşletme web sitesi – Birçok işletme, kendi web siteleri şeklinde çevrimiçi bir varlığa sahip olmaktan faydalanacaktır. İşletmenizin, müşterilerin şirketiniz ve sunduğunuz şeyler hakkında bilgi edinmesi için bir web sitesine ihtiyacı varsa, WordPress mükemmel bir seçenektir. Müşteriler sizinle iletişime geçebilir, fiyat teklifi isteyebilir, randevu ayarlayabilir ve çok daha fazlasını yapabilir.
 • Üyelik web sitesi – Bir üyelik web sitesi, içeriği bir ödeme duvarının veya hesap girişinin arkasına koymanıza olanak tanır. Sayfalara veya gönderilere erişmek için kullanıcıların giriş yapması veya içerik için ödeme yapması gerekir. WordPress ayrıca ek eklentilerle üyelik web sitelerini de yönetebilir.
 • Portföy web sitesi – WordPress üzerine kurulu bir portföy web sitesi ile sanat eserinizi, tasarım becerilerinizi ve daha fazlasını sergileyin.
 • Forum web sitesi – Bir forum web sitesi, kullanıcıların soru sorması veya tavsiye paylaşması için yararlı bir yer olabilir. İster inanın ister inanmayın, birçok forum web sitesi WordPress üzerinde çalışır.
 • Etkinlik web sitesi – Bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? WordPress, etkinlik ayrıntılarınızı paylaşmanızı ve bilet satmanızı kolaylaştırır.
 • E-öğrenme web sitesi – Öğrenciler bir e-öğrenme web sitesinden çevrimiçi kurslar alabilir, ilerlemelerini izleyebilir, kaynakları indirebilir ve çok daha fazlasını yapabilir. WordPress LMS eklentisi adı verilen özel bir eklenti ile, bir WordPress web sitesinden çevrimiçi kurslar sunabilirsiniz.
 • Düğün web sitesi – WordPress üzerine kurulu bir düğün web sitesi ile büyük gününüzün ayrıntılarını paylaşın. Bir dizi WordPress düğün temasıyla bir web sitesini hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Bir WordPress web sitesini özelleştirmek söz konusu olduğunda olasılıklar sonsuzdur. WordPress temaları ve eklentileri, yeni tasarım seçenekleri ve ek işlevler ekleyebilir. Ücretsiz temalar ve eklentiler için WordPress.org‘a göz atın.

WordPress’i Kim Yaptı?

WordPress, 2003 yılında tamamen bağımsız bir proje olarak oluşturuldu ve b2 / cafelog adlı önceki bir projenin bir yan ürünü olarak ortaya çıktı .

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, bu nedenle günümüzde büyük bir katkıda bulunanlar topluluğu tarafından yapılmıştır. Ancak WordPress’in kökenini köklerine kadar takip edecek olursak, orijinal yaratımı Matt Mullenweg ve Mike Little arasındaki bir işbirliğiydi.

O zamandan beri Matt Mullenweg büyük ölçüde WordPress’in yüzü haline geldi. Ayrıca, kâr amaçlı WordPress.com hizmetinin arkasındaki şirket olan Automattic’in de kurucusudur.

WordPress tarihinin onun 2003 yılında bir blog platformu arkasına olarak kurulduğundan ile bugün arasında uzun bir tane …

Ancak şunu söylemek yeterli, WordPress ileriye gitti ve katkıda bulunanları ve devasa topluluğu sayesinde her türlü web sitesini oluşturmak için en popüler çözüm haline geldi.

WordPress Kullanan Popüler Websiteleri

WordPress, bireyler, büyük işletmeler ve aradaki herkes tarafından kullanılır! Hemen bir not olarak, WordPress kullanıyoruz! Yani şu anda baktığınız site WordPress tarafından desteklenmektedir. Diğer birçok tanınmış varlık da WordPress kullanıyor. İşte en sevdiğimiz örneklerden bazıları:

Whitehouse.gov

Resmi Whitehouse.gov web sitesi WordPress tarafından desteklenmektedir:

White House websitesi

Microsoft

Microsoft, resmi blogunu güçlendirmek için WordPress’i kullanır . Ayrıca, Windows ve Skype gibi belirli ürünler için blogları güçlendirmek için WordPress’i kullanır:

Microsoft Blog websitesi

WordPress benim için uygun mu?

WordPress’in neden bu kadar yaygın olarak kullanılan bir web sitesi içerik yönetim sistemi olduğunu merak ediyorsanız , bir web sitesi platformu olarak WordPress’in faydalarından bazıları şunlardır:

 • Basitlik: WordPress, web sitenizin içeriğini hızlı bir şekilde yayınlamanıza ve oluşturmanıza olanak tanır. Yeni başlayan biri olarak bile WordPress’i kolayca kullanabilirsiniz.
 • Maliyet ücretsizdir – WordPress.org’da bulunan gerçek WordPress yazılımını indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Bununla birlikte, web barındırma ve bir alan adı için ödeme yapmanız gerekecektir.
 • Esneklik: WordPress, kişisel bloglardan ve çevrimiçi mağazalardan çevrimiçi dergilere ve gazetelere kadar birçok türde web sitesi oluşturmanıza olanak tanır.
 • Kullanımı kolay – Microsoft Word gibi bir kelime işlemci yazılımı kullanabiliyorsanız, bir web sitesi oluşturmak ve yönetmek için WordPress’i kullanabilirsiniz.
 • Açık kaynaklı yazılım – WordPress, GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) kapsamında lisanslanan açık kaynaklı yazılımdır , yani tek bir şirkete veya tüzel kişiye ait değildir. Yüzlerce geliştirici ve kullanıcı, yazılımı daha iyi hale getirmek için işbirliği yapıyor ve katkıda bulunuyor. Açık kaynak ruhu, herkes için sürekli iyileştirmeler, hesap verebilirlik ve ücretsiz kullanım anlamına gelir.
 • Kod bilmeye gerek yok – WordPress, bir web sitesi oluşturmak için nasıl kod yazılacağını bilme gereksinimini ortadan kaldırır. WordPress çeşitli kodlama dilleri kullanırken, WordPress kullanmak için bunların hiçbirini bilmenize gerek yoktur.
 • WordPress eklentileriyle genişletilebilir – Çekirdek WordPress yazılımı, WordPress eklentileriyle genişletilebilir. WordPress eklentileri, daha fazla özellik (e-ticaret, SEO, yedeklemeler, iletişim formları ve daha fazlası gibi) eklemek için web sitenize yükleyebileceğiniz yazılım parçalarıdır. WordPress.org eklenti dizininde bulunan binlerce ücretsiz WordPress eklentisi ve gelişen bir premium (ücretli) eklenti endüstrisi vardır.
 • WordPress temalarıyla son derece özelleştirilebilir – WordPress temaları, web sitenizin tasarımını ve düzenini sağlar. Tek bir tıklamayla, yeni bir WordPress teması uygulayarak web sitenizin tüm görünümünü değiştirebilirsiniz. Daha gelişmiş WordPress temaları, daha çok WordPress sayfa oluşturucularına benzer ve size mizanpajlarınız üzerinde daha fazla kontrol sağlar.
 • Web sitesi güvenliği – Hiçbir web sitesi platformu %100 güvenli olmasa da, WordPress güvenliği, çekirdek geliştiriciler ve kullanıcılardan oluşan dikkatli bir güvenlik ekibiyle gelişmeye devam ediyor. Yaygın WordPress güvenlik sorunları genellikle yazılımın kendisinden ziyade kullanıcı hatasından kaynaklanır.
 • Gelişen bir kullanıcı ve geliştirici topluluğu – Bir WordPress web siteniz olduğunda, yerel WordPress Meetup , WordCamps ve daha fazlası aracılığıyla daha büyük WordPress topluluğuna da katılabilirsiniz . WordPress topluluğu, inanılmaz derecede misafirperver, yardımsever ve yenilikçi olma ününe sahiptir.
 • Premium bir eklenti ve tema endüstrisi – Bir sürü ücretsiz eklenti ve tema olsa da, en ciddi WordPress web sitesi sahipleri premium (ücretli) eklentilere veya temalara yatırım yapar. Neden? Saygın bir premium eklenti veya tema satın almanız, yeni özellikler, güvenlik yamaları ve daha fazlası dahil olmak üzere eklentinin veya temanın devam eden geliştirme ve desteği için ödeme yapmanıza yardımcı olur.

WordPress.org ve WordPress.com Arasındaki Fark Nedir?

WordPress’e yeni başlıyorsanız, bilmeniz gereken birkaç önemli şey var. Öncelikle, WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkı bilmeniz gerekir.

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki fark, WordPress kullanmaya yeni başladıysanız biraz kafa karıştırıcı olabilir.

 • WordPress.com , bir blog veya web sitesi oluşturmak için bir WordPress.com hesabı oluşturabileceğiniz, WordPress’in barındırılan sürümüdür.
  • Varsayılan olarak, web sitenizin URL’si veya etki alanı, myblog.wordpress.com gibi “WordPress” kelimesini içerecektir.
  • Ücretli yükseltmeler arasında özel bir alan, Google Analytics entegrasyonu, daha fazla depolama alanı, kendi eklentilerinizi ve temalarınızı ekleme yeteneği ve daha fazlası bulunur.
  • WordPress.com, orijinal WordPress yaratıcılarından Matt Mullenweg tarafından kurulan bir şirket olan Automattic’e aittir.
 • WordPress.org , kendi sunucunuza veya web barındırma hesabınıza yüklemek için WordPress yazılımını indirebileceğiniz yerdir.
  • WordPress yazılımı açık kaynaklıdır, bu nedenle indirmek ve kullanmak ücretsizdir.
  • WordPress’in WordPress.org sürümünü kullanmak için, Liquidweb gibi başka bir saygın şirketten satın alınmış bir alan adı ve web barındırma sahibi olmanız gerekir.
  • Çoğu web barındırıcısı, WordPress’i kendiniz yüklemek istemiyorsanız, başlamanıza yardımcı olmak için bir WordPress “hızlı kurulum” veya sizin için yapılan WordPress kurulumları sunar.
  • WordPress.org, Automattic’in kar amacı gütmeyen kuruluşudur.

WordPress’i kullanmaya nasıl başlarım?

Şimdi muhtemelen “WordPress’i nasıl başlatırım?” diye soruyorsunuz.

Yine, WordPress ücretsizdir. Evet, bu doğru – %100 ücretsiz. Bugün bir WordPress web sitesi ile sadece birkaç adımda başlayabilirsiniz.

WordPress’i kullanmaya başlamak için sadece birkaç şeye ihtiyacınız olacak:

 • Kaliteli web barındırma
 • Bir alan adı
 • Web sitenizde yüklü olan WordPress yazılımı (çoğu web barındırıcısı bunu sizin için halledecektir.)

WordPress.com’da bulunan barındırılan WordPress sürümünü kullanmayı tercih ediyorsanız, başlamak için bir WordPress.com hesabı oluşturmanız yeterlidir.

WordPress Eklentisi nedir?

Bir WordPress eklentisi, yeni özellikler, işlevler veya entegrasyonlar eklemek için web sitenize yükleyebileceğiniz bir ek kod paketidir.

 • Eklentiler, WordPress panonuzdaki Eklentiler menüsü aracılığıyla eklenebilir.
 • Yerleşik arama işlevini kullanarak, WordPress.org Eklenti dizininde bulunan ücretsiz bir eklenti bulabilirsiniz.
 • Eklentiler, WordPress panonuzdaki Eklentiler menü yükleyicisi aracılığıyla yüklediğiniz zip dosyaları olarak da paketlenebilir.

Wordpress Eklentileri

Başa dön tuşu