Dijital Pazarlama

Etkili Dijital Pazarlama Tasarımı

Bir resmin bin kelimeye bedel olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki pazarlama tasarımınız kaç gösterim, etkileşim ve dönüşüm değerinde? Bunu biliyor muyuz?

İster iyi ister kötü olsun, birkaç saniye içinde potansiyel bir müşteri üzerinde kalıcı bir izlenim bırakabilirsiniz. Seçeneğiniz iyi bir izlenim bırakmaktan yanaysa burada elde edeceğiniz avantajlardan en önemlisi insanların markanız hakkında daha fazla detay öğrenmek isteyecekleri olacaktır.

Etkili bir dijital pazarlama tasarımı nasıl olur konusunda size ışık tutacak ve yanlışlarınızı kapatacak tek soru;

Biri şu anda tasarımlarınızdan birini görse, tasarımınız sunduğunuz değeri iletir miydi? 

Bu soruya verecek net bir cevabınız yoksa, okumaya devam edin!

Pazarlama Tasarımı Nedir? 

Pazarlama grafik tasarımı, bir markanın ürünlerini veya hizmetlerini görsel olarak çekici bir şekilde iletmek ve tanıtmakla ilgilidir. Sadece bu da değil, oluşturulan tüm malzemelerin şirketin görsel kimliğine yani kurumsal kimliğine uyması gerekmektedir.

Pazarlama ve Tasarım birbiriyle bütün halinde ilerlemelidir!

Çünkü pazarlama yoluyla markanıza ilgi uyandırırsınız sonrasında tasarımınız ile markanızı görsel olarak iletmenize sağlarsınız.

Grafik tasarım ve pazarlama arasındaki bu belirgin bağlantıya rağmen, bazı şirketlerde hala ikisi arasında bir kopukluk var. 

Bir pazarlama stratejisi ortaya çıkmadan önce, temel bilgilerle, yani marka yönergeleriyle başlamanız gerekir .

Bunlar, tasarım ekibinin oluşturacağı her pazarlama materyali için temeli temsil eder. Yönergeler olmadan, şirketinizin tutarlı bir şekilde iletişim kurması zor olacaktır. Yazıyı keşfetmemiş bir kabile için yazının anlamı ne kadar önemli olabilir ki?

Tasarım pazarlaması, şirketinizin logosu, yazı tipi, sayfa düzeni veya kullandığınız resimlerden daha fazlasıdır.  

Markanızı müşterilerinize bağlayan köprüdür ve aynı zamanda bir güven oluşturucu görevi görür. Tasarım birçok yönden markanızın yüzünü temsil eder, bu yüzden sadece çarpıcı görüntüler ve harika grafikler ^^ kullanmaktan ibaret değildir.  

 Tasarım hakkında konuştuğumuzda çarpıcı bir reklam oluşturabilirsiniz, lakin insanları düşündürmüyorsa, o zaman boşa giden zaman ve çabadan farklı değildir.  

Bu nedenle akıllı pazarlamanın harika tasarımla birleştirilmesi gerekiyor.   

nike akıllı reklam

Pazarlama Grafik Tasarımının En Önemli 3 Faydası  

Dönüşümleri Artırır

Güzel pazarlama tasarımı, dönüşüme giden açık ve kolay bir yol sağlayarak insanları harekete geçmeye motive etme potansiyeline sahiptir.

Bu konuyu Instagram üzerinde ux üzerine paylaşımlar yapan @ux.cagla hesabından bir örnekle anlatmak isterim. Hangi şablon daha fazla dönüşüm getirir?

Önemli olan, pazarlama kampanyanızın her aşamasında, hedef kitlenizle nasıl etkileşim yaratacağınızı ve ardından etkileşimi istenen sonuca nasıl dönüştüreceğinizi düşünmeniz gerektiğidir. Bir harekete geçirme ifadesini nasıl gerçek bir satışa dönüştüreceğinizi ve dijital pazarlama tasarımından nasıl bir marka deneyimi yaratabileceğinizi kendinize sormalısınız. Nihayetinde tasarım, izleyicilerinizden duygusal bir tepki yaratmaktan sorumludur. 

Güven Oluşturur

Harika tasarım, insanların dönüşüme yönelik endişelerini azaltabilir. Bu, reklamını yaptığınız ürün veya hizmetle ilgili birinin sahip olabileceği korkuları ve endişeleri ele alarak yapılabilir. Örneğin, ürünün hangi malzemeden yapıldığı, insanların ürünü iade edip edemeyeceği veya satın almadan önce test edip edemeyeceği gibi sorulara cevap vermelisiniz.

portakal suyu reklamı

Teşvik Sağlar

Tüketicileri ürününüzü veya hizmetinizi kullanmaya teşvik etmek için, tüketicilerle ürün arasında bir bağlantı içinde sergilemeniz yardımcı olur. Daha spesifik olarak, izleyicilerinizin, yaşadıkları bir sorunu çözmelerine nasıl yardımcı olabileceğinizi veya bunun onları nasıl rahatlatacağını görmesi gerekir. Ürün ile tüketici arasındaki bağlantı içinde inceleyerek, kişi kendisi ve mevcut yaşam tarzı için işe yarayıp yaramayacağını çok daha hızlı bir şekilde görselleştirebilir.

güvercin reklamı

Fayda Sağlayacak Ekstra İpuçları

》En Çok Tercih Edilen Yazı Fontları

Yalnızca bir yazı tipi kullanmak istemiyorsanız, en fazla bir çift yazı tipi seçmenizi öneririm, böylece aralarındaki tutarsızlık çok belirgin olmaz.  

İşletmenizi temsil eden bir yazı tipine sahip olmalısınız, ancak görsellerinizle oynamak istiyorsanız, o zaman ana yazı tipine uygun bir yazı tipi bulmalısınız.

yazı tipi kombinasyonları

Çizgiler

Göründükleri kadar basit olan çizgiler, noktaları birleştirmekten daha fazlasını yapan çok yönlü tasarım öğeleridir.

Uzun, kısa, kavisli, noktalı, noktasız, düz, yatay, dikey, diyagonal, dolu, kesikli, kalın veya ince olabilirler.

banner'larda çizgiler

Bu unsuru tasarımlarınızda doğru şekilde kullanarak mesajlaşmanızı geliştirebilir ve göz alıcı görseller yaratabilirsiniz.

Reklam öğelerinizin görsel çekiciliğini artırmak için çizgileri şu şekilde kullanabilirsiniz:

  • Öğeleri ayırarak veya gruplandırarak bilgileri düzenleyin;
  • Dokuları simüle etmek için farklı türde çizgiler kullanılabilir;
  • Göze önemli bilgiler sağlayan belirli bölümlere rehberlik edin;
  • Eğri çizgilerle hareket yanılsaması yaratın;
  • Çizgilerin boyutunu değiştirerek bir açıklama yapın.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu