Dijital Pazarlama

Sosyal Medya Analytics Araçları

Merhaba ben, Ahmet Azgın Sosyal kampanyalarınızı analiz etmek için daha iyi yollara mı ihtiyacınız var? Pazarlama çabalarınızın işe yaradığını kanıtlamak için araçlar mı arıyorsunuz?

Bu makalede, sosyal medya pazarlama çabalarınızı analiz etmek ve raporlamak için üç araç bulacaksınız. İyi okumalar dilerim.

1: Anahtar Kelime Sözlerini ve Duygusunu Değerlendirin

Awario

Awario, sosyal medya platformlarında, haber sitelerinde, bloglarda, forumlarda ve web’de anahtar kelimelerinizden bahseden bir sosyal medya izleme ve analiz aracıdır. Markanız için bir sosyal uyarı hazırlayın (slogan, kampanya, blog yazısı, URL, vb.) Ve Awario size anahtar kelimenizin kullanımının nasıl büyüdüğünü, arkasındaki oluşumun ne olduğunu ve rakiplerinizle nasıl karşılaştırıldığını gösterecektir.

Bir Awario Uyarısı Nasıl Oluştur?
Bir hesap için kaydolduktan sonra, bir uyarı oluşturmak için Mentions’ın yanındaki + düğmesini tıklayın .

Ardından, izlemek istediğiniz anahtar kelimeyi veya anahtar kelimeleri girin.

Sonrasında Go diyerek uyarıyı başlatıp, sosyal medyada girdiğiniz kelime ile etkileşime giren postları görebilirsiniz.

Awario Analiz ve Raporlama
Bir uyarı ayarladıktan sonra, Awario seçtiğiniz kaynaklardan bahsedecek ve hareket halindeyken analiz edecek. Sonuçların gerçek zamanlı olarak nasıl değiştiğini görmek için göstergeden Dashboard’ı açın.

Diyelim ki n11 diye bir uyarı oluşturduk ve bu uyarıların nerden geldiğini detaylı bir analizi yapmak istiyoruz.

Ayrıca ülkeler, diller ve kaynaklar hakkındaki bilgileri de görüntüleyebilirsiniz . Önemli bir veri noktası, anahtar kelimenizin çevresinde en sık bahsedilen kelimeleri gösteren konu bulutu.

2: Kitle Etkinliğini ve Sosyal Medya Katılımını Değerlendirin

Sprout Social

Sprout Social bir sosyal medya yönetim aracıdır. Analiz, yaptıklarının yalnızca bir parçasıdır; Diğer özellikler, ekibinizin performansını planlama ve takip etmeyi içerir. Bu makale, müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için Sprout Social’ı nasıl kullanabileceğinize odaklanmaktadır.

Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn ve Pinterest etkinliklerini analiz eder, katılım ve reklam performansını ölçer ve ilerlemenizi rakiplerinizle karşılaştırır.

Etkileşiminizi Değerlendirin
Bir Sprout Sosyal hesabı oluşturduktan sonra, araçla başka neler yapabileceğinizi görebileceğiniz gösterge panosuna yönlendirilirsiniz.

Sayfayı aşağı kaydırdığınızda, aracın eklediğiniz sosyal ağlar için yayınlar arasındaki etkileşimi zaten hesapladığını görürsünüz.

Ardından, sayfanın en üstüne gidin ve Try Brand Keyword’e tıklayın. Markanızı etiketleyen sözlerin bir özetini, özel mesajları, retweetleri, yorumlu retweet’leri, yeni takipçileri ve feed yazılarını görürsünüz .

Daha fazla Keyword almak için, anahtar kelimeyi / Instagram hashtag eklediğinizde, bir konum belirtmek ve negatif anahtar kelimeler eklemek de isteyebilirsiniz.

3: Rakiplere Karşı Kıyaslama Sosyal Medya Kanalı Performansı

Sotrender

Sotrender, Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube’a odaklanan bir sosyal medya analiz aracıdır. Profillerinizin nasıl performans gösterdiğine dair ayrıntılı bir genel bakış sunar ve ilerlemenizi rakiplerinizle karşılaştırır. Araç ayrıca, yaptığı analize dayalı ipuçları sunar.

Fiyatı : Bronz (2 hesap) ayda 50 $, Gümüş (5 hesap) ayda 110 ABD Doları, Altın (10 hesap) ayda 200 ABD Doları ve Platinium (20 hesap) ayda 390 ABD Doları’dır. 14 günlük ücretsiz deneme sürümü mevcuttur.

Sotrender ile Sosyal Medya Verilerinizi Analiz Edin
Bir Sotrender hesabı açtıktan sonra sosyal medya hesaplarınızı bağlayın .

Sotrender’ın verilerinizi toplaması biraz zaman alacaktır, bu yüzden en iyi sonucu elde etmek için 24 saat verin. Verileriniz alındıktan sonra, sol panelden analiz etmek istediğiniz sosyal profili seçin.

Profile genel bakışın bir parçası olarak, aktif kullanıcıları saat ve tarihe, topluluk sıralamasına, metriklere, hayran sayısına, kullanıcı aktivitelerine ve etkileşim indeksine göre göreceksiniz. Topluluğun sıralamasını görmek için kullanıcı gizliliği sözleşmesini imzalamanız gerektiğini unutmayın.

Aşağıdaki tablo, kullanıcıların en aktif olduğu saatleri göstermektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu