Dijital Pazarlama

Coronavirus Sırasında Dijital Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

COVID-19 hakkında etrafta yüzen çok fazla bilgi var: nasıl önleneceği, uygun el yıkama teknikleri, sosyal mesafeyi uygulama, virüsü alırsanız ne yapmanız ve daha fazlası.

Ancak kişisel endişelerin dışında, bu süre zarfında işletmeleri üzerindeki finansal etkiyi en aza indirmeye çalışan küçük işletme sahipleri için ek profesyonel endişeler bulunmaktadır.

Küçük bir işletme sahibiyseniz, muhtemelen bunun gibi başka sorularınız vardır:

  • COVID-19 işimi nasıl etkileyecek?
  • Bu süre içinde işimi nasıl pazarlamalıyım?
  • Bu süre zarfında dijital pazarlamaya devam etmeli miyim?

Kesinlikle evet, ve işte nedeni:

Bu gibi zamanlarda, bazı işletmeler pazarlamalarını bir araya getirme veya durdurma eğilimindedir ( rakipleriniz gibi! ) En akıllı işletmeler bunu bir fırsat olarak kullanırlar.

Peki sen hangisisin?

İşletme sahibi olarak iki seçeneğiniz vardır:

Seçenek # 1: Mağdur olmayı kabul edin, tüm reklamcılık çabalarını duraklatın ve çok az sonuçla hiç sonuç vermeyin.

Seçenek # 2: İşinize farklı boyutlar kazandırın ve bu fırsatı yakalayın!

Şimdi şunu düşünüyor olabilirsiniz, “Evet, elbette sonuçları görmemeyi tercih ederim, ama bunu nasıl yaparım? Coronavirus üzerinden işlerimi nasıl pazarlayabilirim? ”

Tuvalet kağıdı veya el dezenfektanı satıyorsanız, muhtemelen daha fazla okumaya gerek yoktur. Aksi takdirde bu aklınızdaki soru gayet geçerli bir soru!

Şimdi geri kalanımızın dijital pazarlamayı kullanarak ilerlemek ve yukarılara çıkmak için kullanabileceği birkaç yola bakalım!

Kriz Dönemlerinde Kullanabileceğiniz Pazarlama Stratejileri

1. Sosyal Medya Pazarlaması

koronavirüs sırasında pazarlama

Kullanıcılar artık her zamankinden daha fazla çevrimiçi vakit geçiriyor. Evden çalışan birçok yetişkin, evde ders alan çocuklar ve Coronavirus sırasında genel olarak mümkün olduğunca evde kalmaya çalışan insanlar. İnsanlar şu anda sosyal medyayı çok fazla tüketiyorlar! Sosyal platformlarda artan erişim, katılım ve zamanla, bir işletme sahibi neden şimdi sosyal medya çabalarını duraklatmayı seçsin ? Markanızı, hedef kitlenizin zaten kaymakta olduğu yerlerin önüne koyun.

Hedef kitlenizi belirlemekte zorluk çekiyorsanız, Hedef Kitle Analizi yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

2. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

koronavirüs sırasında pazarlama

İşletmenizin pazarlama stratejisi göz önüne alındığında, tüketicilerin sağladığınız ürünü veya hizmeti Google’da araması yaygın mıdır? Eğer cevabınız evetse, SEO web sitenizin bir arama sonuçları sayfasında üst sıralarda görünmesine yardımcı olabilecek bir süreçtir. SEO terimine zaten aşina olanlar için, bunun gerçekten uzun bir süreç olduğunu farkındadır diye tahmin ediyorum. Bu strateji arasında daima rakipleriniz olacaktır ve bu süreçte rakiplerinizin SEO çalışmalarının duraklattığını fark ederseniz bu sizin için bir avantaj olacaktır! Pek çok pazarlama stratejisi için geçerli olan tam olarak budur; rakipleri SEO çabalarını panik dışında geri ölçekleme, web sitenizin daha hızlı bir hızda SEO sıralamasında daha yukarıya çıktığını gözlemleyeceksiniz.

3. E-posta Pazarlama

koronavirüs sırasında pazarlama

Bir işletme sahibi olarak, gerçekten kitleniz hakkında bilgi edinmeyi hiç yaptınız mı? Potansiyel müşterilerle ilişki kurmayı durdurmak için iyi bir zaman var mı ? İster B2B ister B2C olun, e-posta pazarlaması müşterilerinizle bağlantı kurmanın harika bir yolu olabilir. B2B işletmeleri için, e-posta bültenleri aracılığıyla mevcut potansiyel müşterilerinizi geliştirmek için bu zamanı ayırın! B2C ve e-ticaret işletmeleri için, tüketicilerin güvendikleri markalardan alışveriş yaptıklarını anlayın. Marka-tüketici güveninin şimdi ve işinizin COVID-19’un ötesinde uzun ömürlü olması için paha biçilmez olduğunu saptamak, neden kendinizi uzun vadeli başarıya hazırlamak için zaman ayırmıyorsunuz? E-posta pazarlama sadece bunu yapmak için bile harika bir yoldur.

4. Sosyal Medya ve Google Reklamcılığı

koronavirüs sırasında pazarlama

İşletme yavaşladığında veya belirsizliklerle karşılaştığında yani şu anda olduğu gibi, işletme sahiplerinin tüm reklamcılık çabalarını durdurmak istemeleri ortak bir tepkidir. Tüketiciler aktif olarak çok fazla satın almıyorsa neden para harcamaya devam edersiniz? Yanlış! Her şeyden önce, tüm tüketicilerin cüzdanlarını sıkmadıklarını belirtmek istiyorum. Şimdi harcamaya ve hayatı normal şekilde sürdürmeye hazır olanlar için, işletmenizin hazır olmasını ve önlerinde olmasını istersiniz! Şu anda çok fazla harcama yapmayan tüketiciler için, normallik devam eder etmez daha sonra kimden satın alacaklarını düşünüyorsunuz? Tabi ki daima aktif olarak hizmet veren bir işletmeden!  Sosyal medyada ve Google’da reklam vermek, markanızı alakalı ve hedef kitlenizin önünde tutar, böylece satın almaya hazır olduklarında rakiplerinizden değil sizden alışveriş yaparlar.

Aktif olmak, aktif satış stratejisi kazandırır.

COVID-19 Sırasında Bu Pazarlama Çabalarını Yürütme İpuçları

Birçok insan Coronavirüs’e yakalamamaya karşı önlemler alırken, birçok insanın zaten yakalandığını veya yakalanacağını düşünmektedir. Bu durumu hedef kitlenize unutmanız gerekir. Bir marka olarak, içerikleriniz deki verdiğiniz mesajlarda duyarlılık düzeyini korumanız önemlidir. Ama bunun seni korkutmasına izin verme! Empati göstermek aslında bir tüketicinin markanızı daha çok tercih etmesine ve saygı duymasına neden olabilir, bu da size rakipler üzerinde bir başka avantaj sağlar. 

  • İlgili Hashtag’leri kullanın

Daha önce de belirttiğimiz gibi, sosyal medya kullanımı bu dönemde artmaktadır. Sosyal medyada bu erişimi en üst düzeye çıkarmanın bir yolu, ilgili hashtag’leri kullanmaktır. Bu, erişiminizi genişletirken, markanızı modern tüketici ile güncel ve güncel olarak güvenilir bir ışıkla tasvir ediyor. Başlamanız için bazı iyi hashtag’ler arasında COVID-19’un yayılmasını durdurmaya referans olan #EvdeKal olabilir. Daha açık kalpli bir hashtag, Sağlık sektörüne olan bağlılığı sağlayan #SağlıkçılarıAlkışlıyoruz hashtagi de gayet verimli olabilir. Bunun gibi gündeme yönelik Hashtag analizlerini twitterdan veya hashag analiz araçlarından yapabilirsiniz. Şimdi, işletmenizin bu hashtag’leri içeriğinizde nasıl sorunsuz bir şekilde çalıştırabileceğini merak ediyor olabilirsiniz, ancak endişelenmeyin. Şimdi anlatıyorum!

koronavirüs sırasında pazarlama
  • İşletmenizin Büyük Resme Nasıl Uyduğuna Dikkat Edin

İşletmenizin genel halk ve Coronavirüs ile ilgili olarak neler sunduğunu düşünün. Farklı yapabileceğiniz bir şey var mı? Örneğin, para kazanmak için mağaza içi fiziksel trafiğine bağlı olan birçok restoran yemek salonlarını kapatıyor ve bunun yerine teslimat seçenekleri sunuyor. Bu, markalarını halka karşı sorumlu bir ışık altında sunarken, müşterileri için yararlı ve uygun para kazanmalarını sağlar. Yapabileceğiniz tek şey ekibinizin evden çalışmasına ve her zamanki gibi evden iş yapmasına izin vermek olsa bile, bu mesajı potansiyel müşterilere iletin! COVID-19’u sona erdirmek için üzerinize düşeni yaptığınızı ve hala onlara yardım etmek için burada olduğunuzu bildirin. Tüketiciler, sektörünüzün dışındaki dünyaya olan iletişiminizi ve onayınızı takdir edecektir.

Büyük resme dikkatlice bakmak, sizi büyük resmin bir parçası haline getirebilir. Türkiye #EvdeKal!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu